| MaryusMN a întrebat:

Am placa de baza in pc NF-MCP61 si nu stiu de unde s putea sa fc urgent un update de bios urgent..ma puteti ajuta? BIOS-ul este din 19-09-2006 si de vreun an nu imi mai merge un slot ram si de fiecare data cand inchid pc.ul se opreste doar hardul si monitorul.bun.il scot de fiecare data din priza...cand s ii dau drumul biosul pierde toate setarile se aprinde cu default.ce e de facut? ...sau daca il duc la reparat cat m-ar costa?

4 răspunsuri:
| draky90 a răspuns:

Salve,prima data incerca sa inlocuiesti bateria,daca este rotunda,merge de la orice placa de baza, in mare, dar slot-ul de ram, nu se datoreaza bios-ului, iar daca vrei sa faci update, ai grija deoarece 70% din update-uri sau soldat cu placi de baza moarte, deci sa ai grija sa nu se inchida pc-ul, freeze-uri sau cine stie ce, parerea mea este sa te duci la un service, macar pentru constatare, dai 10 lei, asta e, decat sa faci alte prostii.

| MaryusMN explică:

Am schimbat bateria si tot la fel face

| draky90 a răspuns (pentru MaryusMN):

Din pacate tiind sa cred ca este ceva fizic,prin update de bios sunt sanse sa rezolvi faza cu oprit-ul,dar sa-ti vada si celelalt slot de ram,nu cred,intra pe net,scrie seria placii iar langa bios download,dupa te uiti la un tutorial sau il citesti,cum se face bios update step by step, dari ai grija, cum am mentionat si mai sunt, sunt sanase sa o termini de tot, cheers!

| Luxeternus a răspuns:

Schimba bateria dupa placa de baza.Ar trebui sa nu mai pierzi setarile.Vezi ce firma este placa de baza si intra la producatori pe site si cauta placa acolo.Mai bine iti iei o placa de baza decat sa repari acel slot ram care ma indoiesc ca se baga cineva sa repare.