| Tomoiagă_Răzvan_1997 a întrebat:

Vreau sa-mi construiesc un PC de la 0.Si nu stiu daca placa video care planuiesc sa o cumpar o sa fie compatibila cu procesorul.Imi puteti spune va rog niste criterii in a alege placa video incat sa fie compatibila cu procesorul? Placa video este MSI GeForce GTX 750 Ti GAMING Twin Frozr IV OC, iar procesoril AMD FX-8320 3.5GHz.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mereu se pleaca de la placa de baza, ea este aceea care dicteaza restul componentelor.

Răspuns utilizator avertizat
| heldeN a răspuns:

Sunt mult prea multe criterii, mi-ar lua o ora sa ti le spun toate, in primul rand placa video trebuie sa fie compatibila cu placa de baza nu cu procesorul, in al2lea rand ..ai ales procesor prea puternic si placa video mediocra
Raspunde la urmatoarele intrebari pentru a te ajuta cu o configuratie personalizata
1.Ce buget ai?
2. La ce il vei folosi?
3. Ce rezolutie maxima are monitorul tau?
4. Vrei si periferice? (mouse, monitor, tastatura, casti)