| Florin_Sorinn_Bicau_1998 a întrebat:

am reinstalat acum 1 zi windows 7 si am o problema cu sunetul sad nu aud nimic... am toate driverele instalate am tot placa audio tot dar nua ud nimic... cand dau pe iconita jos de sonor merge tot in afara de system sounds putin ajutor va rog?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Da poate sa fie si din aceasta cauza.
Ca in general trebuie sa iti detecteeze numai o singura placa audio nu mai multe.
Driverul audio acelea ori trebuie dezactivate sau sterse si instalat numai o singura placa audio ai Linkul mai jos pentru Win 8.
Aicea ai o Imagine cum se dezactiveaza Driverul Audio.
Computer (dai click dreapta si selectzi) MANAGE si uite unde trebuie sa te duci ai un link cu o imagine mai jos sa vezi.
http://www.computerperformance.co.uk/images/win8/sound_driver.jpg

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS029024

13 răspunsuri:
| Florin_Sorinn_Bicau_1998 explică (pentru horia2012):

Este.rar unde il bag?

| Florin_Sorinn_Bicau_1998 explică (pentru horia2012):

Zice We can't find HD audio device

| horia2012 a răspuns (pentru Florin_Sorinn_Bicau_1998):

Spune-mi ce placa de baza ai. Ai placa de sunet separata? Sau e sunet "on board" (pe placa de baza). Daca ai laptop ce marca (nume complet).

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Instaleaza Driverul de Sunet.
Daca nu ai pe CD/DVD/Stick cauta pe internet ca gasesti.
Driverul de sunet se numeste: Realtek

Dupa instalare ii dai un restart si vezi dupa aceea daca a mers (uitete la un video pe Youtube).

| Apocalipsa22 a răspuns:

Am avu si eu aceasta problema dar dupa un restart al computerului si-a revenit incearca asta poate merge.

| Mihaela178 a răspuns:

Incearca sa intri la panelul de control si cauta la sunet... incearca...

| Florin_Sorinn_Bicau_1998 explică (pentru Mihaela178):

Multumesc frumos am incercat nu merge

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru Florin_Sorinn_Bicau_1998):

1 Nu stiu ce Realtek HD Audio ai instalat, oricum merge pe orice tip de sistem de operare.
Linkul este jos:
http://goo.gl/rb3fgA

2 Daca aveai nu stiu alt sistem audio instalat dezistaleazal si instaleaza driverul audio (ti-am dat si link) merge si pe 32bit si pe 64 bit.

3 Cand instalezi si a reusit sa finalizeze instalarea inseamna ca merge.
Start=Control Panel
Si gasesti acolo: Sound and Audio Devices si Realtek HD sound Effect Manager.

4 Si vezi acolo setarile oricum este o platforma foarte simpla usor de folosit si modifici acolo unele lucruri de ex:
Realtek Hd Sound=Audio I/O ai acolo ce cabluri sunt setate sau bagate in pc/calculator.
Si iti arata o imagine cu Calculatorul tau si jos este play ( |> ) daca dai click se aude o melodie.Vezi ce modificari trebuie facute si apesi pe acel play daca se aude o melodie.

5 Nu pot sa iti zic setarile mele ca aicea difera de la un calculator la altu setarile difera intre ele.

6 Daca urmaresti pasii sau etapele pe care ti le-am zis poate reusesti sa setezi sunetul (Boxe, Casti, etc) sa iti mearga.Mult Succes.

| Florin_Sorinn_Bicau_1998 explică (pentru DragomirMihail2020):

Am alta problema. Am instalat win 8 si este un program care iti arat driverul audio... imi detecteaza 3 placi audio oare din cauza aia?

| Florin_Sorinn_Bicau_1998 explică (pentru DragomirMihail2020):

Nu merge. dar iti dau funda ca te-ai straduit sa ma ajuti happy

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru Florin_Sorinn_Bicau_1998):

Da poate sa fie si din aceasta cauza.
Ca in general trebuie sa iti detecteeze numai o singura placa audio nu mai multe.
Driverul audio acelea ori trebuie dezactivate sau sterse si instalat numai o singura placa audio ai Linkul mai jos pentru Win 8.
Aicea ai o Imagine cum se dezactiveaza Driverul Audio.
Computer (dai click dreapta si selectzi) MANAGE si uite unde trebuie sa te duci ai un link cu o imagine mai jos sa vezi.
http://www.computerperformance.co.uk/images/win8/sound_driver.jpg

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS029024