| bobik91 a întrebat:

am si eu o intrebare. am un laptop Acer aspire 5742zg Intel pentium p6200 dual core de 2.2 GHz, 4 gb ram ddr 3 placa video nVIDIA geforce gt 520m. momentan am win 7 pe 64 bit pe el dar nu stiu ma cam enerveaza. de la magazin mi s-a spus ca win xp profesional pe 64 bit nu ar merge ca laptopu cere win 7. voi ce parere aveti? eu as vrea sa imi pun win xp sp3 64 bit

Răspuns Câştigător
| MnereaDarius a răspuns:

Dupa parerea mea, poti linistit sa treci la Windows xp, intrucat ce faci tu nu este o upgradare (este o downgradare), deci nu se pune problema ca cerintele hardware al Windows xp sa nu fie indeplinite de laptopul tau, atata timp cat deja utilizezi Windows 7.

| bobik91 explică (pentru MnereaDarius):

Imi poti da un link unde gasesc un windows xp sp3 x64? ca nu gasesc. dar sa fie bun fara erori

| MnereaDarius a răspuns (pentru bobik91):

Imi pare rau, cu aceasta problema nu te pot ajuta din 2 motive.
1. Distribuindu-ti un link de download incalc drepturile de autor;
2. Nu pot garanta ca cerintele tale vor fi indeplinite, intrucat nu am mai fost pus in situatia de a descarca Windows de pe internet, si in niciun caz versiunea pe 64 de biti.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu icnerca, nu mai vorbiti daca nu stiti, cum zice cel de mai sus. Xp nu se poate, obisnuieste-te cu ideea. Ele nu sunt prioectate sa mai funtioneze cu xp. Drivere nimic, procesorul nu va fi valorificat 100% pe xp datorita unor tehnologii si altele.

| laptopnews a răspuns:

Poti sa treci pe Xp, dar nu e tocmai recomandat. De ce nu iti place 7?