| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Buna tpu.Am si eu o intrebare..cam stupida cred ca o sa vi se para, dar ma rog: ce-i ala control parental la un antivirus si ce poate el sa faca?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este ca o barieră pentru site-urile ce nu se doresc a fi accesate (blocare)!
Au scop de protecție împotriva virușilor dar și a site-urilor pentru adulți ori cele de socializare unde copii sunt victime sigure.
Pa, pa.

| alexselectronics a răspuns:

Cu controlul parental poti bloca unele situri pentru a nu le putea accesa copii.
De exemplu daca ai copil n-ai vrea sa se uite pe situri porno, violente s.a.m.d?

| XxVictoriquexX a răspuns:

Controlul parental este de obicei o componenta a suitelor de securitate pentru internet dar si in antivirusuri, precum si separat in programele fie chiar si gratuite. Ele sunt necesare pentru a detine controlul asupra site-urilor pe care le-ar putea frecventa cei mici. Inchipuie-ti ca fara control parental un pusti de 7 ani poate da de site-uri porno. Nu e chiar ok, nu?