| SkyWaves a întrebat:

Am si eu o intrebare. Vreau sa imi iau un PC de Gaming fara sistem de operare iar intrebarea este daca il pot folosi fara sistem de operare. Si daca nu atunci sa iau unul cu sistem de operare sau unul fara sistem de operare si sa cumpar eu un sistem?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Poti sa iei fara probleme un PC fara OS (sistem de operare) si sa iti instalezi tu sistemul de operare, daca e windows poti pune gratuit direct de la Microsoft win 10, daca nu stii cum sa faci un stick bootabil etc te duci frumos cu unitatea la un service IT platesti 50 de lei si iti instaleaza ei win 10 sau cat vrei fara licenta.
Pe de alta parte daca cumperi un PC complet cu sistem de operare inclus te va costa mai mult cu 300-600 de lei fata de acelasi PC care nu vine cu sistem de operare, de ce? pentru ca sistemul de operare cu licenta costa mult.
Eu zic totusi ca te poate invata cineva chiar de la service de asta IT cum poti achizitiona o licenta cu 30-40 de lei nu cu 400 de lei cat vinde Microsoft...

| SkyWaves explică (pentru Simpatic):

Pai si pot intra pe google chrome daca nu am sistem de operare?

| Wr3nch a răspuns (pentru SkyWaves):

Nu poti face nimic cu el fara sistem de operare. Doamne ajuta, nu ai si tu un protenet, un var, un vecin cu un pc unde poti face stickul? Tine maxim o juma de ora.

| Simpatic a răspuns (pentru SkyWaves):

Pai eu asa am zis " Poti sa iei fara probleme un PC fara OS (sistem de operare) si sa iti instalezi tu sistemul de operare", nu functioneaza niciun PC/laptop fara OS dar eu am zis sa nu cumperi de la magazin cum vinde de ex. sisteme complete eMAG, altex, flanco etc cu sistem de operare preinstalat pentru ca te va costa mai mult cu 400 de lei si din punctul meu de vedere nu se prea merita. Poti apela la un cunoscut care cunoaste IT sau chiar la un IT-ist in final mai bine dai 50-70 de lei pe o instalare de windows decat 400 de lei pe un OS deja instalat cu licenta.
Daca ai bani ia-l cu sistem de operare, dar odata si odata tot v-a trebui sa reinstalezi si acel sistem de operare.
Asa ca cel mai bine cauta tutoriale de pe net cum sa faci stick usb bootabil, cum descarci win 10 si cum il instalezi, cand vei intampina dificultati mai poti intreba aici ce si cum, sunt destui useri care se pricep, si nu e deloc complicat sa instalezi un OS precum windows.

| SkyWaves explică (pentru Wr3nch):

Am alt PC si as putea sa fac stickul acolo

| Wr3nch a răspuns (pentru SkyWaves):

Bravo. Acum fa rost de un stick si noroc:)))
https://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY

| flixbuster a răspuns (pentru SkyWaves):

Sistemul de operare este "stratul" dintre metal si programe (browser web, jocuri, office, media player, etc).

Pentru a naviga pe Internet (= Chrome) nu ai nevoie de licenta de OS Windows. Poti folosi OS Linux Mint 20 "Ulyana" - Cinnamon (64-bit).

http://mint.mirrors.telekom.ro/......-64bit.iso

7 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Nu il poti folosi fara sistem de operare. Cel mai ieftin ar fi sa cumperi unul fara si sa mergi cu el la un service din oras pentru a-ti instala unul, daca nu sti sa il faci singur.

Sau poate cunosti pe cineva care se pricepe. E destul de simplu.