| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am și eu o problema cu un stick USB când l-am cumpărat avea 16GB dar din cauza unui program l-am stricat in sensul ca nu își mai recunoaște memoria lui adevarata vede doar 1, 99-1,98Gb ce as putea face? Am încercat să-i dau format degeaba m-am uitat la tutoriale degeaba nu mi-a ieșit Numa programul ăla e devină...bine și a mea ca tot am încercat sa pun Mac pe el și pac(am garanție dar nu mai știu unde am pus-o) mai am încă câteva stick-URI dar nu îmi ajunge memoria lui plus ca și pe alea le-am făcut varza încă unu nu știu ce am făcut dar s-au împărțit in mai multe partiții bă MB bă GB tot așa de la acel program sau de la formatare aștept soluții dacă sunt dau fundita dacă funcționează metoda data de voi salut

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, la formatare trebuie sa alegi formatul FAT32 (pana la capacitate de 8Gb) sau FAT32 extins pentru capacitate mai mare (pana la 128Gb). Formatul FAT simplu limiteaza capacitatea la 2Gb.

Daca programul de formatare nu recunoaste capacitatea stick-ului la formatare, trebuie sa apelezi la programe mai complexe, care-l recunosc in intregime si cu care se poate remedia situatia.
Un astfel de program este EaseUS Partition Manager (de la versiunea 10 in sus) cu care poti sterge partitiile actuale si poti crea din nou o partitie la intreaga capacitate a stick-ului.

| Marius2018 a răspuns (pentru Bula):

Se pare ca situatia s-a schimbat destul de brusc in sensul ca atunci cand era "stricat" am incercat sa-i dau formatare iar la Capacity recunoastea 2GB iar de atunci a trecut mult si bine nu foarte dar a trecut mult iar acum am bagltumesc tutorat stick-ul iar dupa mi-a aparut sa-l formatez si mi-a afisat la Capacity 14GB el e de 16GB dar eu cred ca iti trage 2 GB din el ca sa isi faca partitia eu asa cred iti multumesc va multumesc pentru raspunsuri m-a ajutat mult desi stiam de format dar formatul pe atunci nu facea nimic cine stie ce cred ca aveam un virusi in Laptop ce impiedica formatarea corecta a stick-ului cred o zi buna tuturor

| Marius2018 a răspuns (pentru Bula):

M-am invatat minte nu mai descarc niciodata programe din astea ca acel program mi-a facut daune si totusi am rezolvat

| Marius2018 a răspuns (pentru Bula):

Am rezolvat pana si stick-ul celălalt doamneeee......nu pot sa cred scuze pentru spam cred ca am facut spam o zi buna tuturor

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu am o soluție concretă. Știu doar că dacă un program mi-a stricat 2 stick-uri, dezinstalez acel program pentru totdeauna.
Trebuie să existe un program care te poate ajuta să rezolvi problema; eu nu am folosit ca să iti pot recomanda ceva. Ți-am scris mai mult pentru a recomanda întrebarea, pentru că cele mai multe întrebări puse cu noaptea-n cap nu-si mai găsesc răspunsuri.
Iar dacă vreodată ai nevoie de un program care vrei să stergi ceva ce Windows refuză să șteargă, poti folosi Unloker.
Caută să formatezi stick-ul din "disk management"; îl gasesti dacă îl scrii apăsând tasta Windows. Acolo se văd partițiile mai bine.

Mai așteaptă răspunsuri.