| Frank51 a întrebat:

am temperaturi mari la laptop in Load. Adica sunt cam prea mari, 80-90*C, laptopul este fabricat in 2010, iar eu l-am primit din februarie 2015, adica de 6 luni. In intervalul 2010-2015 nu stiu daca a fost curatat sau nu, sau daca i-a fost inlocuita pasta termoconductoare, dar de cand il am eu, l-am curatat de praf in fiecare luna. Daca inlocuiesc pasta va fi mai bine? Care sunt temperaturile in Load al unui laptop in general? Specificatii in caz ca e nevoie : i3 370m, amd hd6370m 3gb ram. Asa ca o paranteza, s-ar devea o diferenta in performante daca i-as adauga o placuta de 4 gb ram in locul celei de 1gb? in total ar veni 6 gb, oare ar merita? sincer nu prea vreau sa investesc in el dar daca merita, sa zicem. Funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un laptop care functioneaz bine, nu are nevoie nici de cofrag de oua, nici de alte ventilatoare sub el.In timp de vara, mai ales acum temperatura normala a unui laptop ar fi de maxim 60 de grade Celsius. Iti recomand sa vezi ce temperatura are fara a rula ceva.Deschizi task manager si te uti la procesor.Cu doar task manager deschis, procesorul ar trebui sa fie la 10%. Daca vezi ca procesorul este mai ridicat, cauti in procese ce anume ruleaza.Inchizi procesul, eventual stergi acea aplicatie daca nu e musai nevoie de ea.
Restartezi laptopul si il lasiin repaos, te uiti din nou la temperatura.Chiar si un program de verificat temperatura poate fi buba. Daca si in repaos se inferbanta la 70-80 de grade Celsius, nu e a bine. Poti incerca sa elimini toate programele ca apoi sa le bagi din nou unul cate unul. poti incerca de asemenea sa scanezi cu un antivirus sau mai multi, poate fi un program ascuns care iti ruleaza si infierbanta.De regula laptopul se infierbanta la procesor, cel mai repede, cauta sa vezi care temperatura este de 80 de grade, cea aprocesorului sau a placii mama? Daca placa de baza e fierbinte, atunci pasta termica nu isi face treaba.Una peste alta, du-l la un service.

| Frank51 explică (pentru anonim_4396):

Problema posibila : http://postimg.org/image/oy4ubrol1/

Temperaturi Idle dupa terminarea procesului posibil problema :
- http://postimg.org/image/xyl5sd70z/

Temperaturi in FullLoad : http://postimg.org/image/qw1hque23/

Eu cred ca are temperaturi bune in Idle, dar nu si in Load... O sa inlocuiesc pasta termoconductoare luna viitoare, pana atunci nu o sa il stresez.

7 răspunsuri:
| eXtremeAdy a răspuns:

E putin mai complicat deoarece e si vara si e cam normal sa creasca, ce poti face e sa nu ii acoperi fantele si sa fie o distanta intre el si de ex birou, daca te pricepi sa-l desfaci si sa-l cureti de praf e bine, daca nu du-l la un service, pasta termoconductoare cam la un an ar trebui schimbata

| OrangeFga a răspuns:

Schimba-i pasta termoconductoare... nu e recomandat sa-l folosesti la capacitate maxima acum, risti sa ti-l arzi deoarece temperaturile sunt foarte mari. Incearca sa schimbi pasta pe una pe baza de argint. Sunt unele laptopuri care nu au avut pasta termoconductoare sau au avut, dar cantitati mici.Bafta si incearca sa faci asta. daca nu, desfa-l complet si curata-l de praf...da rezultate.

| Stufii a răspuns:

Uite un program care iti arata temperaturile. Probabil daca schimbi pasta s-ar putea sa mai scada temperatura. http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
Nu stiu multe despre laptop dar la procesorul de la PC-ul meu din cauza ca nu am schimbat pasta se incalzea foarte tare si se inchidea. Dupa ce i-am schimbat pasta s-a rezolvat, numai ca din cauza temperaturii prea mari (cei drept nu-l puteam atinge) mi s-a stricat cooler-ul. Deci ai grija. Bafta.

Răspuns utilizator avertizat