| SonicAndrei a întrebat:

Laptopul meu se supraîncălzește. Am aflat că sunt 2 soluții: îl curăț de praf sau îi schimb pasta termoconductoare.
Am un laptop Acer TravelMate 5520 și are un singur ventilator (probabil pe procesor). L-am curățat deja de praf, dar se încălzește până la 100°C (dar în mod normal are doar 70°C). Înainte să folosesc HWMonitor nu credeam că temperatura lui trece de 40°C.

Aș vrea să schimb pasta termoconductoare (bănuiesc că acesta e problema fiindcă acum un an laptopul nu se încălzea), dar nu știu cum. Aș putea să-l duc la un service, dar bănuiesc că mă va costa ceva. Aș putea să schimb eu pasta termoconductoare? Dacă nu fix eu, știu ce cineva care ar face asta pe gratis.
De exemplu acestă pastă ar fi bună?: http://www.intend.ro/pasta-termoconduct--cooler-master-h tk-002-u1-gp/

Vreau ceva care să țină laptopul la temperaturi stabile, dar să nu fie nici foarte scumpă (aș lua una la și 30 de Lei dacă trebuie). Laptopul nu e performant, dar e bun: AMD Athlon II (Dual Core), deci îmi trebuie o pastă bună.

Deci, ce ar trebui să fac ca să schimb pasta termoconductoare? Sau ce pastă ați recomanda?

PS: Abia am aflat acestă informație...

Răspuns Câştigător
| contαbαndonαt a răspuns:

Sint tutoriale pe You-Tube, dar un laptop este mult mai sensibil ca un p.c., nu poti umbla prin el de capul tau, mai ales nu daca nu prea le ai cu asteasad, personal iti recomand sa chemi pe cineva priceput, poate care se ocupa cu asa ceva, adica e in domeniu.Tu spuneai ca (,) cunosti pe cineva priceput care ti l-ar face gratis, incearca.Ai grija.

20 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Si eu tot laptop am, dar e cam rece, desi in camera e cald, tu nu faci ceva bine si te complici degeaba. Poate il pui pe ceva care impiedica ventilatia, de exemplu pe o perna, sau poate ai multe programe sau servicii care consuma pe acolo multe resurse, tin minte ca in perioada in care ascultam radio pe net (pe site) si aveam si vreo 2-3 tab-uri cu youtube deschise, credeam ca o sa imi ia foc laptopul.

| SonicAndrei explică (pentru Mădă0611):

Am uitat să menționez: L-am ridicat pe piciorușe, deci suprafața de aerisire s-a dublat. Îl țin mereu pe masă. Doar dacă îl las pornit și nu fac nimic se încălzește. Am această problemă de un an, de atunci am avut timp să încerc multe lucruri.
De exemplu, dacă intru pe Miniclip să mă joc biliard, începe să sacadeze după 10 minute. Cum spuneam, înainte nu făcea așa. Doar după 2-3 ore sacadau jocurile și se încălzea (dar nu stăteam atât). Am luat și un cooler (la 10 lei) dar nu îl răcește deloc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca nu esti langa el, porneste System Idle Process, dar se opreste dupa scurt timp. Vezi in Windows Task Manager (processes/cpu sau memory) care e baiul (alt + ctrl + del). Dezinstaleaza programele pe care nu le folosesti, opreste serviciile de care nu ai nevoie, cele de care ai, dar periodic, pune-le sa porneasca manual si le pornesti, vezi ca programe pornesc odata cu sistemul de operare, curata registri, sterge fisiere de care nu ai nevoie pentru a avea spatiu liber.
2-3 ore e mult, cand incepe sa "sacadeze" ceva, arunca un ochi in windows task manager, pe langa cpu si memory, uita-te la performance cata memorie libera ai.

Start --> search --> services
Start --> search --> msconfig --> startup
Foloseste programe pentru optimizare, CCleaner, de exemplu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

App, vezi sa nu ai pe masa ceva tesaturi, ca ele preiau si mentin caldura, chiar daca ai pus piciorusele alea.

| SonicAndrei explică (pentru Mădă0611):

Nu e problemă de performanță. Am reinstalat Windows-ul dar tot așa merge (OK, merge puțin mai bine, dar se încălzește la fel). Uite un exemplu cu ce se întâmplă:
Îl deschid (are temperatura camerei) și intru pe NFS World. Se deschide și pornesc mașina (mă joc)... După 5 minute aud ventilatorul cum se învârte tare. În acest timp își folosește 100% din procesor (în rest vreo 20%) iar jocul sacadează. După 5-10 secunde viteza ventilatorului scade brusc și jocul merge iar bine. După 2 minute iar se pornește ventilatorul tare și sacadează, după 15 de secunde își revine.
Cam așa stă treaba, nu se blochează. Cât timp stă rece merge perfect. Am încercat asta recent: am stat într-o cameră rece cu laptopul și nu s-a încălzit tare.

Folosesc Disk Cleanup și Disk Defragmenter aproape lunar, dar nu asta e problema ci încălzirea. Ți-am zis, îl cunosc deja perfect.

Dar nu ți-ai dat cu părerea despre schimbul pastei termoconductoare...

| Mădă0611 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu am folosit, nu pot sa imi dau cu parerea, sorry..., incercam sa te ajut spunandu-ti ceva concret, ceva ce am patit si am putut verifica.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Whaaat? system idle process e pornit mereu si reprezinta procentajul de cpu nefolosit

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Dar cand nu esti la pc incepe sa se faca simtit. tongue

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar nu e de la ala, pornesc alte prostii cand vad ca esti idle, majoritatea fiind servicii, deci o sa vezi cpu usage la svchost de obicei. In special optimizarea superfetchului o sa se simta, dar asta e destul de bun in windows7, sau indexing service daca ai vrut search smecher, sau daca ai instalat.net sau updatat o sa stea sa se optimizeze cand esti idle... ca sa nu mai zic daca ai antivirus ce se trezeste sa faca si ala

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

M-am uitat ce face galagie cand nu ating pc-ul o perioada, System Idle Process era primul la Memory (private working set), cu peste 100.000 de kilobytes.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate era alt proces, n-am vazut niciodata sa creasca de 24k cat e acum, in niciun windows o.O
Sigur nu era un virus care ii copia numele sau ceva?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Noup, n-am virusi, el e; si al meu tot 24k are acum, dar cand se pune pe treaba, trece de 100.000.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai putea sa-i faci un printscreen in momentul acela? tot nu pot sa cred ca poate sa creasca procesul asta. Poate e vorba de "system" simplu

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Yeap, asta si voiam sa fac, dar am stat 30 de minute si nu s-a pus pe treaba, m-am plictisit. laughing Cand o sa fie o sa fac.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Okidoki :p

| CinevaNou a răspuns:

In cazul meu a fost din cauza prafului.
L-am tot suflat de praf o vreme dar nu prea tinea mult. Pana la urma l-am dus la curatat ca incepuse sa-mi zumzaie coolerul(din alte motive) si l-a curatat si uns si pus alta pasta, acum merge bine, plus ca am tastatura curata. Am fost si eu de fata cand a umblat la el si toata treaba a fost 40lei. Dar daca ai rabdare sa-l desfaci si ai deja pasta si ustensile de curatat, ai putea sa incerci, desi nu prea ti-as recomanda... cand am vazut cate au iesit din el si cat de nasol e de demontat si remontat, sigur strici ceva daca nu ai experienta.
In schimb, bateria imi mai face probleme, e destul de veche si uzata si mi se incinge rau din cauza ei, pana incepe sa dea in sacadeuri uneori. Asa ca o tin de obicei scoasa cand pot.

| SonicAndrei explică:

Am ales un răspuns câștigător, dar toți ați răspuns bine. Dacă costă doar 40 de lei atunci cred îl pot duce la service. Dar probabil voi duce laptopul să-l facă pe gratis.

|-Mersi tuturor-|

| contαbαndonαt a răspuns:

Http://www.notebookcheck.net/Acer-TravelMate-5520.6409.0.html

Acesta este? Are o configuratie destul de slaba, nici nu-i de mirare ca dupa un timp incepe sa se incalzeasca aiurea.
E bine ca l-ai sters de praf, dar nu asta era problema.Cat despre pasta termica, ai chef de citit? Uite un articol folositor:
http://lab501.ro/racire/38-de-paste-termice-testate-iulie-2009
Eu ti-as mai recomanda sa-ti iei, in cazu' in care nu ai, un Cooler NotePal.
Uita-te pe net in descriere, la pretul care-ti convine si daca vrei postezi dupa un link cu ce ai gasit.

| SonicAndrei explică (pentru contαbαndonαt):

Da, e aproape acesta. Doar că al meu e AMD Athlon II X2 și nu Turion. Are placa video ATI Radeon 1200 în loc de Xpres 1250. Știu că nu e performant, am și un calculator de 5 ori mai bun, dar îmi trebuie și laptopul când merg la țară (sau în anumite ocazii). Pentru filme e foarte bun... sau pentru alte chestii (știu, nu și pentru jocuri).

Dar înainte mergea perfect (un joc pe Low, dar nu sacada). Acum se încălzește foarte rapid. O să citesc și despre pastă, dar e mult...

Am un cooler (mare, dar la 10 lei), dar am observat că mai mult îl încălzește, dar asta nu și în cazul în care îl pun pe tastatură. Aveam deja în gând să iau un cooler puternic.

| SonicAndrei explică (pentru contαbαndonαt):

Am uitat să întreb, cum schimb pasta? E suficient dacă o să caut pe YouTube? -nu am zis că nu țin cont de ce m-ai dat tu.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru SonicAndrei):

Sint tutoriale pe You-Tube, dar un laptop este mult mai sensibil ca un p.c., nu poti umbla prin el de capul tau, mai ales nu daca nu prea le ai cu asteasad, personal iti recomand sa chemi pe cineva priceput, poate care se ocupa cu asa ceva, adica e in domeniu.Tu spuneai ca (,) cunosti pe cineva priceput care ti l-ar face gratis, incearca.Ai grija.