| mmariusd a întrebat:

Bună TPU.Am un abonament de internet la RCS-RDS și am o problema, dar nu as vrea sa-i contactez înainte sa vad dacă pot rezolva eu problema.În troubleshoot îmi spune asta: The DNS Server isn't responding. Am cautat pe net și am încercat cam toate variantele și evident nu au functionat:
-am pus o adresa specifica a unui server DNS in IPv4;
-am dat reboot la router;
-am schimbat cablul de rețea
Și am mai facut niște lucruri mărunte de care nu îmi mai amintesc.
Totuși după ce am dat reboot la router WI-FI-ul a funcționat timp de câteva secunde,dar după a "cazut",iar în troubleshoot mi-a dat din nou aceeași eroare.Țin sa precizez ca dacă conectez cablul ethernet de la portul LAN al router-ului la PC conexiunea funcționează și e stabila, dar eu am nevoie de WI-FI pentru ca nu pot tine PC-ul în încăperea unde e router-ul (l-am mutat acolo doar pentru a putea da reboot la router)
Dacă aveți idei de cum as putea repara problema v-as fi recunoscător. Va promit ca dau funda răspunsului car îmi va repara problema.

Răspuns Câştigător
| SummerTrip a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceeasi problema si la mine pana la urma s-a dovedit ca fiind router-ul de vina... L-am schimbat si acum merge totul bine...

| mmariusd explică (pentru SummerTrip):

Mersi a functionat.

| SummerTrip a răspuns (pentru mmariusd):

N-ai pentru ce

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vezi ca router-ul poate avea si 4 G. Marcheaza in proprietati (in Windows) si IPv4 si IPv6. Celelate setari lasa-le pe automat. Uite: https://support.norton.com/......rties2.png