| Narcis11 a întrebat:

Buna Tpu.Am un DVD de 4.7 GB pe care vreau sa pun windows 7.Viteza de scriere este de 16x.Eu am incercat sa pun windows 7 pe DVD, dar cand dau burn imi apare o eroare despre viteza de scriere.Acolo cand selectez viteza de scriere, nu are 16x.Trebuie sa imi cumpar un dvd cu viteza de scriere mai mica de 16x? Sau exista o solutie pentru aceasta problema?

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

Of of of
Viteza care e scrisa pe dvd e teoretic viteza maxima suportata de dvd ca scrierea sa fie cat de cat calitativa.
2. Daca unitatea ta optica, nu afiseaza la scriere, 16X, inseamna ca nu e capabila sa scrie 16x.
3. Oricum, o scrie mai rapida=scrie de proasta calitate. Eu am unitate optia capabila de 24X, dar toate dvd-urile le scriu cu 2, 2.4 sau 4X. Pentru ca, daca dai viteza mai mica, scrierea e mai durabila. Vrei sa faci un test?
Cumpara 4 dvd-uri. Si scrie pe toate 4 sa zicem, un filmulet. Pe unul scrii cu 2X, pe unul cu 2.4, pe unul cu 4/6/8X si pe unul cu viteza maxima care ti-o arata programul acolo. Si le pui la naftalina. Peste un an, verifici. Vezi care mai are informatia(garantat toate). Si faci asa din an in an, si ai sa vezi ca in ani, cu cat viteza a fost mai mare de scriere, cu atat a rezistat mai putin(iti va da eroare la citire).