| floriana08 a întrebat:

Buna TPU! Am un espresor Tchibo Cafessimo Compact cu capsule si nu mai merge. Toata apa curge in tavita de capsule. I-am facut decalcifiere si apa tot acolo curgea. Ce pot face? Daca il demontez ce ar trebui sa fac? Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Eu am reparat la o gagica e expeesoare din astea
Pe toate la avea înfundate pentru că aceste expresoare au o revistă extraordinar de subțire cu care ele împunge capsula respectivă și mai intra in ea tăblițe sau se întărește calcarul prin recurs respectiva că mulți oameni in loc să pună apa distilata și neapărat demineralizata ei pun apa de la robinet
Cu calcar
Și dacă apa se evapora datorită căldurii atunci rămâne calcarul

Așa că prima data poți să încerci să pui oțet pur și simplu oțet de pus la mâncare la salata la murături
Oțet simplu cel mai ieftin oțet in loc de apa

Acidul dizolva calcarul
Așa că oțetul fiind puțin avid este posibil să îți dizolve calcarul

Așa că este posibil sa se desfunde
Dacă după mai multe încercări nu vrea sa se defunde atunci treci la pasul 2

Mergi la o piață cu biciclete cumpără 1metru șufă pentru frana bicicleta

Puneți ochelari de protecție la ochi și mănuși in mâini

Desfă acea șufă în fire

Ia un sigur fir dinastia de oțel din dufa respectiva
Restul punele la gunoi sa nu se intepencineva in ochi cu ele

La acest fir ii îndoi un capăt și îl dai cu banda izolier sa nu cumva sa te înțepe

Celălalt capăt îl folosești pentru al înfige prin recurs respectiva
Și prin țevuta prin care iese apa să îți curgă în cană

Așa am reușit de am desfundat eu doua dintre aparate

Apoi am zis că nu mai am nevoie de acel fir și l-am aruncat in loc să îl păstrez.

Și după o lună am mai avut nevoie de el

Asa că nu aruncă acel fir de otel foarte subțire cu păstreazăl indoindul si la capătul celălalt și dânșii cu izolier că nu cumva să se accidenteze cineva.