| d3333333lia a întrebat:

Bună, tpu.Am un laptop Acer,care nu mai merge,aseară a mers,dar azi când l-am deschis nu mai mergea.OK deci,îmi apare Acer, dar dupa apare failed și scrie "Startes Plymouth switch root service.Staring Switch Roob", iar după apare o linie și atât! Aștept de 20 de minute,dar nu se întâmplă nimic.Îmi puteți spune ce are, sau dacă e o problema grava? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteleg ca nu mai booteaza.
Intra in BIOS si verifica saca "vede" hard disk-ul.
Daca da, du-l la verificare intr-un service.

| flixbuster a răspuns:

Problema pare una software (de OS) si nu hardware, asa ca nu e neaparat grava.
Daca nu mai poti porni nicicum si ai date importante pe laptop va trebui pornit cu un Live Linux pentru a-ti extrage datele importante si apoi reparat/reinstalat.

Ce model de laptop ai? Mai important, ce sistem de operare folosesti (nume si versiune exacta)?

Asa, dupa eroare, pare ca ai instalat un OS Linux din familia Fedora/RehHat:

http://ask.fedoraproject.org/......witch-root

Pare insa o optiune ciudata pentru o persoana fara experienta (presupun ca nu ai experienta si de aceea ai intrebat aici). "Refugiatii" Windows merg de obicei pe Ubuntu sau Mint daca schimba tabara.