| qazwsxedc131 a întrebat:

am urmatoarele componente la pc : 2 gb ram ddr3 800 ghz, nVIDIA geforce 630 2 gb 128 bit, si procesor dual core de 2, 6 Intel e3400.
intrebarea este : Ce placa de baza imi merge la acestea? as prefera una pe care in viitor sa pot schimba dual core cu i3, i5, cu modelele cu i.
as prefera sa fie in stoc pe pc garage sau eMAG.
ofer funda!

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Daca iti cumperi o placa de baza noua trebuie sa-ti cumperi si un procesor, odata cu ea. Strange bani si cumparati un procesor i3 si o placa de baza ca aceasta http://m.emag.ro/placa-de-baza-gigabyte-socket-1150-h81m-s/pd/DKD4GBBBM/,am dat un exemplu, nu stiu ce format are carcasa ta mATX, ATX, etc ca sa-ti spun si o placa de baza care este compatibila cu carcasa.

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Placa de baza pe socket LGA7.750 neaparat pentru acel e3400. Daca vrei pe viitor sa-ti pui un i3/i5, atunci vei avea nevoie de o placa de baza pe socket 1150/1155

| RaduTN a răspuns:

Depinde de socket-ul procesorului tau actual.i3, i5, i7 au socket 1150.

| KodrutZ a răspuns (pentru RaduTN):

...sau 1155.

| RaduTN a răspuns (pentru KodrutZ):

Bine zis, acuma depinde.

| KodrutZ a răspuns (pentru RaduTN):

Da, ca acusi apare a cincea generatie de "i"-uri...

| qazwsxedc131 explică:

E 711 socket din cate stiu eu, sau cum era ala cu 7.

| RaduTN a răspuns (pentru qazwsxedc131):

Daca iti cumperi o placa de baza noua trebuie sa-ti cumperi si un procesor, odata cu ea. Strange bani si cumparati un procesor i3 si o placa de baza ca aceasta http://m.emag.ro/placa-de-baza-gigabyte-socket-1150-h81m-s/pd/DKD4GBBBM/,am dat un exemplu, nu stiu ce format are carcasa ta mATX, ATX, etc ca sa-ti spun si o placa de baza care este compatibila cu carcasa.