| asdfghjkl1231 a întrebat:

Are ceva daca seara, trag doar clapa laptopului, si nu il inchid?
Dau FUNDA!

6 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Laptopul intra in stand-by de obicei nu are nimica, dar aparatele astea sunt cu ore de fucntionare asa ca mai bine il inchizi direct

| RB26DETT a răspuns (pentru 1Q):

Acum 6 ani am cumparat un laptop, nu este cine stie ce, de la o marca de care nici nu ai auzit mai mult ca sigur [amilo] si de 6 ani doar asa il inchid, ii pun clapa, il las in stand by, merge ca-n prima zi, nu are nimic.

| Jipa95 a răspuns:

Iti recomand sa stai cu display-ul mereu ridicat, deoarece in timp se uzeaza balamalele, si crapa, cum m-i s-a intamplat si mie. Opreste laptop-ul, si lasa-l asa cum este cu display-ul ridicat. Bft! happy

| stlucian a răspuns:

Depinde cum e setat.Dar pentru o viata mai lunga a bateriei(incarcari/descarcari) recomand inchiderea indiferent de pozitia clapei/display-ului.Acum daca mai ai frati/surori mai mici sau vreun animalut e bine sa si inchizi clapetabig grin

| LTAA a răspuns:

Intra in Stand-by, deci mananca energie aiurea. Daca ai Windows 7, o optiune foarte buna (din Start), este "Hibernare", aceasta pastreaza sesiunea ramasa in memorie, dar calculatorul este oprit.

| AlexL28 a răspuns:

Depinde de ce e setat sa faca, unele intra in stand-by, ca prin urmare ramane pornit, doar ca consuma mai putina energie, unele intra in hibernare, caz in care laptopul se stinge, dar windowsul nu se inchide si ar putea avea de suferit in timp. Mai bine il stingi seara