| xX3myandr3yXx a întrebat:

As dori sa-mi spuneti daca urm configuratie http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/648948/...as dori sa joc Battlefield 3/Crysis 3/Crysis 2/Gta 4/Far Cry3 macar medium spre high cu rezolutia 1024x768 sau 1280x1024
Daca stiti voi una mai buna va rog sa mi-o dati si mie :D

Răspuns Câştigător
| pcmhz a răspuns:

O să încerc o detaliere dar pentru început, la rezoluţiile respective poţi juca decent (cu modificări la setările de calitate).

Am testat pe Lost Planet 2, Sniper Elite V2 şi DiRT3, vezi aici o comparaţie a rezultatelor între un procesor APU A10-5800K şi un A8-5600K.

Diferenţele nu sunt mari între ele, aşa că îţi recomand să cumperi un A8-5600K, apreciez faptul că ai ales memorii rapide la 1866MHz, grafica integrată are de câştigat aici.

Dacă vrei să te joci mai mult decât decent, îţi recomand folosirea AMD DualGraphics, o combinaţie între grafica integrată şi o placă video ieftină (atenţie că sunt doar câteva modele suportate).

Poţi dubla performanţele în jocuri, aici e un articol detaliat (doar că procesorul era un A6-3650 din generaţia anterioară, deci cu un A8-5600K vei obţine şi mai mult)
http://www.pcmhz.com/......omparativa

Recomand să cumperi aşa:
A8-5600K + o placă video dedicată AMD Radeon HD 6450 (de la 160 lei) / HD 6570 (de la 253 lei) / HD 6670 (de la 273 lei).

Între A10-5800K şi A8-5600K ai o diferenţă de 145 lei, adaugă încă 100 de lei şi cumpără o placă video Radeon HD 6570, foloseşti AMD Dual Graphics şi o să te joci cam tot ce doreşti (în limitele rezonabilului, oricum aproape dublu mai bine decât doar cu grafica integrată sau doar cu placa video dedicată entry-level, cum sunt cele de mai sus).

| pcmhz a răspuns (pentru pcmhz):

Am uitat link-ul cu A8-5600K vs A10-5800K http://www.pcmhz.com/......apu-review

| xX3myandr3yXx explică (pentru pcmhz):

Iti multumesc foarte mult pentru ce mi-ai spus big grin

| xX3myandr3yXx explică (pentru pcmhz):

HMM CE ZICI ASA E MAI BINE? sau pun un amd a 8? + placa video...si daca ai pueta sa-mi zici cum folosesc amd dual graphics....adica pur si simpu o pun si gata?

11 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Eu as spune sa iei o placa de baza fara placa video integrata si sa pui o placa video dedicata.
Nici placile video integrate in procesoare nu sunt grozave.Pentru jocuri trebuie placa video dedicata.
Vezi ce raspunsuri mai primesti.

| SpecialistIT a răspuns:

Configuratia in mare e ok, eu iti recomand sa pui hdd-ul asta: http://www.mediadot.ro/......sata3-64mb
Si memorii: http://www.mediadot.ro/......rey-series
Si de asemenea, sa iei de la un magazin serios, dar care are si preturi foarte mici, vezi Mediadot.

Bafta!

| pcmhz a răspuns (pentru SpecialistIT):

De ce să-şi cumpere memorii la 1600MHz? El a pus bine 1866MHz.

| SpecialistIT a răspuns (pentru pcmhz):

Uita-te si tu la pret... Daca vrea memorii potente, are asa ceva: http://www.mediadot.ro/......x-predator
Haideti sa pastram o decenta in recomandari si sa nu ne batem joc, in fond, oamenii astia cheltuie niste bani si fac niste eforturi.

| xX3myandr3yXx explică (pentru SpecialistIT):

Nu e chestia de memorii potente ci e chestia ca amd a 10 5800k ruleaza mai bine in jocuri cu frecventa ram 1866winking

| pcmhz a răspuns:

Uite aici decenţă iar dacă citeşti primul meu răspuns nu cred că vezi undeva urmă de bătaie de joc aşa că te rog, limba mai puţin ascuţită;) http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

| pcmhz a răspuns:

Dacă banii nu sunt neapărat o problemă, poţi merge pe A10 + o placă video dedicată AMD Radeon HD 6450 / HD 6570 / HD 6670.

Eu le-am testat pe ambele şi nu cred că merită diferenţa de bani, suma respectivă o pot pune la lucru mai bine pentru placa video sau memorii rapide.

Aş recomanda A8-5600K + HD 6670. Activarea se face din BIOS, fiecare producător de plăci de bază având o metodologie proprie dar nimic complicat. Apoi totul rulează ca şi când ai avea un crossfirex.

E uşor să activezi AMD Dual Graphics, uite aici http://download.asrock.com/manual/FM2A75M-DGS.pdf manualul plăcii de bază alese de tine (e.pdf), mergi la pagina 19