| NeymarJR6725678 a întrebat:

M-am gandit sa fac un Update la Calculatorul meu, am avut odata buget 10 milioane si mi-am cumparat o carcasa,RAM, procesor si placa de baza si un mouse cu mousepad.
Acum am inca 7 milioane cam asa,vreau sa imi cumpar o sursa noua o placa video muult mai buna,placa video pe care o vreau cere un monitor cu DVI aceste monitoare sunt peste bugetul meu,eu am un monitor normal, pot face ceva sa am acea placa video si sa functioneze cu monitorul pe care il am?

6 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Un adaptor DVI (digital) la VGA (analog) este destul de scump (100-130 lei). Un monitor de 21" cu DVI poti sa-l gasesti si la 350 lei.
Acum depinde si de placa video pe care ti-o iei... daca suporta DVI analog ai nevoie doar de un adaptor pasiv (vine cu placa video sau costa 10-20 lei).
Eu zic sa mai astepti... mai bine iti iei un monitor nou decat sa pierzi mai mult din cauza ca te grabesti.

| NeymarJR6725678 explică (pentru tpuuser999):

Acest adaptor DVI-VGA e bun de ceva? sau e o risipa de bani?

| tpuuser999 a răspuns (pentru NeymarJR6725678):

Teoretic, isi face treaba si vezi imaginea la o rezolutie si claritate aproximative cu originalul (intrarea). Daca e cine stie ce facatura sau ai ghinion, o sa se vada ca prin scrumiera.

| AKARA0 a răspuns:

Îți iei un adaptor. De la dvi la vga.

| ekkk a răspuns:

Se poate foarte usor, iti cumperi un cablu care intr-o parte are DVI si in alalta pentru monitor

| onyvirus a răspuns:

Astepti sa incasezi alocatia