| AxXTM a întrebat:

Buna TPU.As vrea sa-mi instalez un windows xp si vreau sa stiu câti GB trebuie pusi pe partitia C stiind ca am 500 GB pe hard disk si ca as mai vrea sa fac alte doua partitii.As mai vrea sa stiu daca sa formatez pe NTFS quick sau cu varianta mai grea

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

In principiu, eu as spune ca 20 gb pe partitia C cu Windows Xp e suficient. Asta daca nu instalezi softuri mari, care ocupa spatiu. Restul hardului il imparti celorlalte partitii, dupa cum stii ca iti gestionezi informatiile. E bine sa alegi formatarea standard NTFS, si nu Quick. Cred ca e mai stabila metoda.

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Asa e cum zice dannyel86. Hardul e de 500 GB asa ca merge sa pui chiar mai mult intre 40 - 100 GB si nu mai ai probleme cand instalezi mai multe programe. La formatare merge bine si quick, iar daca alegi formatare completa cred ca nu dureaza mult, hardurile noi au viteza mare. Eu intotdeauna am alas quick si nu am avut probleme.