| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Aș vrea să trec de la Windows la linux. Ați zice că sunt dus cu pluta dar nu am ce face. Din cauza faptului că laptopul meu nu prea mai merge bine pe Windows și poate pe linux merge mai bine. Știu că pe linux am fps-uri mai puține dar măcar laptopul să funcționeze mai lejer. Păcat că unele jocuri nu sunt compatibile și cu Linux dar e mai important laptopul decât jocul. Deci cam așa merge laptopul meu pe Windows:
-timp de pornire: 5min.
- timp de așteptare să se deschidă google Chrome : 7min.
-timpul de așteptare la orice : 1-10 min.
Deci peste 1 an o să-i fac niște upgrade-uri dar până atunci nu pot rezista cu viteza asta lentă.
Specificații laptop:
-Intel i3 7100u
-plăci video: - Intel hd graphics 620 și Nvidia 920mx.
-HDD 500GB. (peste 1 an o să-l schimb cu un SSD Samsung pro)
-4 GB ram (peste un an îi voi pune 8 GB ram)

Cam aceste sunt specificațiile.
Sper să mă sfătuiți happy

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In vara implinesc 3 ani de cand am trecut pe Linux si un SSD. Trebuie sa tii cont de faptul ca la vremea aceea avea deja peste 60 de ani. Nici nu stii cat de usor imi merge computerul! E un pic greu sa te descurci pana intelegi niste reguli care sunt diferite fata de Windows. Apoi totul este foarte usor. Acum ma bucur ca am scapat de Windows. Mai ma incurc cand am cate un device nou. Exemplu: anul trecut mi-am luat o imprimanta noua. N-am reusit sa o fac sa mearga pe Linux (Apropo! Iti recomand Linux Mint Mate. Este mai usor de invatat pe el si apoi poti trece si pe alte SO-uri.) decat cu greu. Apoi nu o puteam face sa mearga ca scanner pana am gasit un program care sa functioneze. sa nu mai vorbesc de faptul ca pe Windows reuseam sa-l virusez si apoi trebuia sa il reinstalez. Pe Linux n-am probleme. Intru pe orice site linistit. Se zice ca si el se viruseaza. N-am patit pana acum!
Cat despre jocuri: gasesti o gramada pe Steam si poti chiar sa joci jocuri din Windows cu Wine & Winetricks. Mai sunt si alte metode dar nu le stiu eu pe toate. Nici nu mai am rabdarea din tinerete sa le invat. Succes! Si daca vrei ajutor contacteaza-ma in privat. Ma bucur cand un tanar isi doreste sa invete ceva nou. Meseria mea a fost (intr-un fel nu la propriu) cam ca un invatator si mi-a placut. Te ajut cu toata placerea cat stiu si eu.

9 răspunsuri:
| Justme32 a răspuns:

Vai de mine, o să-ți meargă un an apoi tot trebuie să rezolvi ceva eroare. Încearcă un sistem de răcire mai performant al laptopului

| Alexandru390 explică (pentru Justme32):

Oricum peste 1 an când cumpăr ssd-ul Samsung și ăia 8gb ram voi reinstala din nou windows 10 deoarece se va mișca mai bine dar ce vrei să spui de sistem de răcire mai performant? Că nu înțeleg sad

| Justme32 a răspuns (pentru Alexandru390):

Sistem de răcire a laptopului ca să nu se încălzească. Când pui laptopul la încărcat sau îl stingi sau lași deschis, e ca un fel de suport pentru laptop care răcește

| Alexandru390 explică (pentru Justme32):

Aaaaa. Coling pad. Știu de el dar nu îmbunătățește cu nimic laptopul când îl deschid. Tot minute trebuie să aștept. Asta e.

| Alexandru390 explică (pentru Justme32):

Dar totuși ce OS să pun?
Windows sau linux?

| NLS a răspuns:

Linux Mint Mate e ediția pentru sisteme mai slabe.

Dar totuși, 7 min in chrome?

| Alexandru390 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult! happy
Acum mi-ai dat încredere să instalez linux și sper că fac decizia corectă. Ms mult. happy

| BilaRomânească a răspuns:

Pune Kubuntu, după învață programare și fi smecher.

| flixbuster a răspuns:

Dupa timpii aceia de asteptare, ori ai vreo problema de hardware (varianta nasoala) ori Windows-ul tau e praf (varianta de preferat).

Dupa descrierea hardware, acel laptop trebuie sa se miste SUPER cu Windows 10 pentru boot si web browsing - boot nu mai mult de 1 minut si pornire browser nu mai mult de 15 secunde.

Am instalat Windows 10 (Home 32 bits) pe calculatoare cu procesor Athlon 64 x2 sau Core 2 Duo (= de 15 ani), 2 GB RAM, HDD SATA1 si placi video doar cat sa aiba driver de Windows 10 (= slabe) si sunt perfect utilizabile pentru web browsing (Firefox + Adblock Plus).

Daca ai o problema hardware, nu se rezolva nici cu Linux.

Deci, e important mai intai sa intelegi de ce merge greu PC-ul.

Legat strict de OS, si Linux si Windows sunt doua sisteme de operare ok dar gandeste-te ca e ca si cum ai merge pe o motocicleta sau cu o masina - ambele te duc pe drum din A in B dar fiecare se conduce diferit. Pentru Linux iti recomand Xubuntu 18.04 LTS 64 biti sau Linux Mint XFCE 19.3 64 biti.