| Kaennox a întrebat:

asta mi-am cumparat niste casti cu microfon,chiar daca laptopul meu are microfon incorporat, dar microfonul de la casti nu functioneaza, si cand supun ca nu functioneaza spun ca functioneaza doar cel incorporat...chirar daca mufa sau cum s-o numi e introdusa in gaura de la laptop, cum pot seta la default microphne device(sau cv de genu) la windows 7? dau si

3 răspunsuri:
| guardian18angel a răspuns:

De fapt, tie iti merg amandoua in paralel din Windows, cel putin asa imi merg si mie happy

Du-te la programul pe care vrei sa-l folosesti, spre exemplu Messenger, apoi te bagi in setari la sounds dupa care alegi microfonul implicit pe care-l foloseste acel program.

Pentru ca tu ti-ai cumparat microfon extern mai tarziu, programele respective si-au pus ca defaul microfonul initial.

Cauta in fiecare program si pune microfonul celalalt ca si default si asa va ramane.

Eu asa trec sa fac mereu cand reinstalez windows-ul, si-n plus de asta am si un program mai anume pentru sunet, si acolo le controlez si un pic mai usor.

Fa asta si-o sa mearga. Trebuie sa faci treburile o singura data si apoi poti sa schimbi microfoanele cand vrei.

Dar din Windows, cum ti-am mai zis ele merg ambele in paralel. Le-am testat pe amandoua acum, si se ridicau liniutele pentru a atentiona cand se aude sunet la ambele odata.

| Kaennox explică (pentru guardian18angel):

Nu cred ca merg amandoua in paralel, deoarece am suflat in microfon cand vorbeam cu un baiat si mi-a supas ca nu a auzit nimic gen 'sffffsfsfsfs'

| guardian18angel a răspuns:

Merg amandoua in paralel pe Windows, dar asta nu inseamna ca se aud pe programe in paralel. De-aia trebuie sa setezi ca si microfon implicit unul din ele, mereu.

Daca nu-ti merge nici asa, si celalalt iti merge, poate fi vina microfonului, iar daca nu e, atunci incearca sa reinstalezi driverul de sunet. Cu timpul se mai acumuleaza erori, dupa cum am vazut si eu la mine si cu o reinstalare cand si cand, il mentii mai fresh... happy