| Uchia a întrebat:

bateriile cr2020 pot fi reincarcata?

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sub nici o forma.

| Evolution a răspuns:

Bateriile nu se reincarca. Doar acumulatorii se incarca.
Este o diferenta dintre baterie si acumulator.
Acumulatorul are mai multe cicluri de incarcare - descarcare.
Nu exista baterii care se incarca. Daca se incarca, ele nu se numesc baterii, ci acumulatori.
Acumulatori cr2020 nu am auzit pana acum, poate s-a inventat dar totusi sunt destul de ieftine si nu le vad rostul sa le reincarci.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Evolution):

UNEORI SE MAI INSEALA NESTIUTORII! De ani buni eu imi incarc bateriile alkaline, litiu, sau litiu-polimer. Poti incerca si tu, ca sa-ti poti economisi banii. Dar nu te contrazice, daca nu ai verificat, sau daca nu ai intrebat un specialist. Nu fii prost precum "darrio2007".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Evolution):

N spune prostii, inainte de a sti adevarul!

| Evolution a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu sunt la facultatea de calculatoare, eu cred ca tu esti cam fustrat.
Bateriile alcaline nu se incarca.
Doar acumulatorii se incarca.
Ce ai zis tu litiu polimer, sunt acumulatorii de la laptop de exemplu si aia logic se incarca.
http://www.scientia.ro/......terii.html
Daca ai de gand sa imi comentezi eronat la fiecare raspuns, o sa te raportez. Vezeti de treaba ta si nu te mai baga in seama cu mine.

| Evolution a răspuns (pentru Uchia):

Pai da, ce mi-ai trimis tu este acumulator. Citez din descrierea lui :
LIR2025 este un acumulator popular, de inaltă calitate, cu o durata mare de viata de 3.6V, celula de litiu din gama Conrad, o baterie reincarcabila.
Deci o BATERIE REINCARCABILA = acumulator.
O baterie normala = nu se va incarca ea niciodata. O pui in priza si incerci sa o incarci o sa iasa fum. Ma rog, nu fum din'ala... dar iese fum.
Din aceasta cauza acumulatorul asta costa 56 de lei si o baterie normala costa 5 lei.
Dar nu stiu cat de mult merita...

| Uchia explică (pentru Evolution):

Dar tot nu inteleg cum se incarca? cum faci ca sa o incarci?

| Evolution a răspuns (pentru Uchia):

Iti iei incarcator special de baterii de genul ala sau faci o improvizatie. Te uiti la specificatii la ce tensiune si amperaj incarca. Iti iei un transformator sau poti sa il incarci de la usb'ul de la laptop cred ca merge nu stiu sigur...
Tai un cablu si trebuie sa ai + si - ( 2 fire). Le legi la curentul si tensiune potrivita si le tii pe baterie. + la + si - la - si il incarci.
Nu e mare scofala. Trebuie sa existe si un incarcator special pentru ele. Daca nu, faci o improvizatie. Principiu de incarcaree sunt la fel la toate bateriile.
Adica e un + si un -. Legi 2 fire de ele si trebuie sa furnizeze curentul care trebuie si tensiunea care trebuie si se incarca.

| Uchia explică (pentru Evolution):

Ce anume tai de la incarcator?

| Evolution a răspuns (pentru Uchia):

Ti-am explicat. Orice baterie (adica bateria aia) are un + si un -.
+ -ul este pe o parte marcat si - pe cealalta parte.
Iti trebuie un incarcator care sa furnizeze tensiunea si amperajul specificat acolo pentru incarcare.
Tai de la incarcator cablul, inauntru cablului trebuie sa ai 2 fire. Un + si un -. De obicei plusul este rosu si minusul este negru.
Dezizolezi firele si pui + la + si - la -. Pui incarcatorul in priza si bateria ar trebui sa se incarce.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca nu este consumata sub 20% poate fi reancarcata de multe ori, dar la fiecare reincarcare o sa-i scada amperajul, pana la inutilizare

| Uchia explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ms de raspuns dar cum se rencarca?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Uchia):

Cu ajutorul oricarui tip de incarcator avand grija sa conectezi cu atentie polaritatea +/-, si sa furnizeze un plus de 2-4 volti mai mult decat voltajul bateriei

| Uchia explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu prea inteleg la ce incxarcator te referi, eu vreau pentru bateri din acestea http://www.bing.com/......ges/search

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Uchia):

Da. chiar si pentru acet tip de baterii poti folosi un incarcator de telefon. eu asa procedez si functioneaza perfect.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Uchia):

@ depinde si de tine cat de priceput esti la "mesteala"

| Uchia explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu inteleg unde conectezi incarcatorul la baterie?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Uchia):

Daca ai avea acces la un telefon: ti-as putea explica pas cu pas cum sa procedezi.

| Uchia explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Telefonul e la incarcat dar am tableta la mine

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Uchia):

Iti dau nr. meu, in mesaj-TPU; iar tu imi poti da bip si te sun eu!?

| darrio2007 a răspuns (pentru Uchia):

Nu se reancarca. Unii nici nu stiu cum arata si spun ca da.

| darrio2007 a răspuns (pentru Uchia):

Lasa-l, ca habar n-are.