| Valeriu12345 a întrebat:

Care windows e mai bun pe 32 bit sau 64? si de ce? Specific ca folosesc atit programe complexe gen after effects cit si jocuri in egala masura.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu există care mai bun în cazul ăsta ci care e dimensionat să lucreze cu hardware-ul ce îl ai.Lașa românismele că alea îs cretinătăți.
Dacă ai un CPU dual core de 2 GZ GPU cu acc 3D de 128 mb, între 2 și 3 Gb ram, atunci nu ai ce căuta pe 64 de biți.
daca ai un sistem decent pentru zilele noastre(un Dual core Intel sau amd de minim 2.5 Gz, GPU 128 mb cu acc 3D, ram minim 4 Gb sau mai mult) atunci numai cu cel pe 64 de biți ai ce căuta pe calculator.
Succes

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru Valeriu12345):

Sunt destui.Nu toți își permit un calculator decent sau au banio de upgrade hardware.De asta sunt prsoane ce le oferă soluții comerciale sau nu pentru calculatoare de genul ăsta.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avantajul lui 64 biti e ca vede tot ramul pe care il ai, in comparatie cu 32 biti care vee doar 3gb maxim

| pvg a răspuns:

Sa zicem ca ai 6GB RAM... daca ai windows pe 32biti iti vede maxim 3gb, daca ai windows pe 64 biti iti vede tot RAM-ul adica 6Gb

| Danci_Cristian_1980 a răspuns:

Windows 64 biti. Pentru After Effects e obligatoriu pentru ca acesta nu stie decat 64 biti. Cel mai important lucru e ca windows pe 64 biti stie sa foloseasca tot RAM-ul pe care il ai instalat. Windows pe 32biti nu stie numai 3GB RAM