| TooNight a întrebat:

Ce sunt aceia pixeli la o poza sau imagine,fotografie, in fine? Habarn nu am... Vreau sa incarc o poza de coperta pe facebook dar imi spune ca trebuie sa aiba cel putin 399 de pixeli.Dau Funda! Help me, please!puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| alexandra1993 a răspuns:

Pixelii masoara rezolutia fotografiei, deci calitatea detaliului acesteia.Cu cat are mai multi pixeli cu atat este mai clara. Poti modifica poza in Paint astfel incat sa aiba mai multi pixeli, dar se va vedea in ceata.
Deschide imaginea in Paint, apasa la Image/Attributes iar apoi selectezi Pixels si adaugi dimensiunea dorita.
Numai bine!

| TooNight explică (pentru alexandra1993):

Multumesc mult:*

| alexandra1993 a răspuns (pentru TooNight):

Nu ai pentru ce!

12 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Http://www.iasivezi.com/ce-este-pixelul/
http://www.f64.ro/blog/2012/04/13/despre-pixeli-si-culoare/
După ce te documentezi în privinţa acestor pixeli, vezi mai jos despre poze de copertă(le poţi descarca, sunt compatibile cu facebook). Informaţia despre pixeli, va fi doar aşa pentru cultura ta.Vei găsi poze la dimensiunea potrivită pentru facebook.
http://pozedecoperta.eu/despre-poze-de-coperta/

| TooNight explică (pentru faramatania):

Mersi MULT pentru raspuns.Ti-am dat vot:* Mersi inca o data!:*

| faramatania a răspuns:

Pentru puţin.Mersi şi eu.Toate cele bune!

| irbis a răspuns:

Pixeli sunt puncte colorate foarte mici care impreuna creeaza imagini digitale. Imaginea de pe ecranul la care te uiti acum e compusa din mii de pixeli.
Imaginea pe care o ai pe care vrei sa o pui pe coperta de la facebook este mica. Mesaju ala inseamna ca daca facebook ar folosi imaginea aia, ar fi prea mare si nu s-ar vedea clar. Ar fi ca si cum ar trebui sa-ti pui ochelari (ochelarii nu ar rezolva nimic aici). Ai nevoie de o poza mai mare.

Răspuns utilizator avertizat
| yourgirl a răspuns:

Poza e prea mica

| TooNight explică (pentru yourgirl):

Cum stiu cat de mare este? thinking

| Geeeorgyyy a răspuns:

Imaginea trebuie sa fie mai mare.

| TooNight explică (pentru Geeeorgyyy):

In ce sens, daca intelegi...cum stiu cat de mare este?happy

| qIlusion a răspuns:

Modifica poza pe pizap acolo la cover thinking ceva de genu, asa merge:]