| IIIx333III a întrebat:

Cu ajutorul vostru, as vrea sa incep un fel de... lectie despre laptopuri. In primavara mi s-a promis un laptop, pana in 25 milioane. Stiu cate ceva despre ce nu ar trebui, stiu la ce sa fiu atenta si ce e cel mai bine. Totusi, as dori niste sfaturi. Toti cei care imi vor da sfaturi vor primi un vot "folositor", iar cel mai bun va primi funda. Va promit ca voi mai adauga intrebari pe acest subiect, si daca sunteti buni in IT, si va pricepeti la laptopuri(si daca imi spuneti ca vreti) va pot anunta cand mai pun intrebari, ca sa pot acorda mai multe fundite. Deci...astept sfaturi.

P. S. Promit ca atunci cand voi avea laptop voi acorda o maaare funda pentru cel care mi-a recomandat laptopul de pe care voi posta.

Mersi!

Răspuns Câştigător
| hSh3ad a răspuns:

Http://www.cel.ro/......-gt320m-l/

Acest laptop se descurca super!
Un prieten de-al meu are si se descurca fara probleme!
+ca are procesorul Intel Core i3 + 4gb ram + o placa video nVidia GT 320M Cu 1 GB

Crede-ma ti-l recomand cu incredere!

4 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Cauta ceva cat mai economic. Componente rezultate in urma unor tehnologii de fabricatie noi (32 nm preferabil). De asta recomand seriile i3 si i5 de la Intel impreuna cu placa video integrata daca nu vrei gaming sau cu o placa video dedicata daca vrei sa te si joci. :P
Eu iti recomand:
http://www.pcgarage.ro/......ghz-linux/

| chetzu a răspuns:

Pai depinde ce vrei de la laptopul respectiv. Poti gasi laptopuri iefinte chiar sub 2. 000 care se descurca cat de cat, cred ca cel mai probabil au celeroan-e(Intel Celeron CPU ). Daca vrei jocuri, prelucrare grafica,... iti trebuie un laptop cu placa grafica dedicata/ cu memorie proprie sau cu capabilitati mai mari. Pentru multi-task si alte aplicatii iti recomand sa iei un laptop cu procesor Core2Duo ( nu stiu nimic de tehnologiile de la AMD).

Bafta!

p. s: Sa nu uitam de memoria RAM care trebuie sa fie generoasa 2Gb sau mai mult.

| chetzu a răspuns:

Ar mai fi procesoarele i3...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu laptop, si nu este primul asa ca asculta-ma ca stiu ce iti recomand.In primul rand trebuie sa aiba memoria RAM cat mai mare(macar 3 GB), display High Definition de minim 15 inch, procesor cu o frecventa de minim 2, 20Ghz, atentie si la placa video, daca il iei cu tine cand pleci, sa aiba o baterie cu macar 6 celule.Memoria pe HDD sa fie cat mai mare daca o sa il incarci cu tot felul de aplicatii, jocuri, muzica, filme etc.Iti recomand laptopul care il am eu, un MSI.Nu am avut niciodata probleme cu el, il am de 9 luni. M-a costat 23 mil, probabil ca acum s-a ieftinit binisor.In plus caracteristicile lui le depaseste pe cele de sus. Uite aici o poza si mai jos gasesti caracteristicile lui:
http://www.sigmanet.ro/MSI-CX600X-0W1EU--id36978
Este alegerea ta, si mie la primul PC mi-a luat o groaza de timp pana sa ma decid ce model sa aleg.