| Yannku a întrebat:

Buna tuturor, maine ma duc sa-mi caut un laptop si as dori cateva sfaturi sau chiar ce laptop imi recomandati prefer 15 inch sa-mi ruleze jocuri nu neaparat ultimeele aparute si nu ma prea stiu cu placile videou de la laptopuri, bugetul meu e de 1600 lei bani vechi 16 milioane. astept sfatul vostru

Răspuns Câştigător
| vrelian a răspuns:

Nu te lua dupa cine spune sa te uiti la ram si la video.tu ai spus clar vrei sa cumperi un laptop.inainte daca nu ai avut laptop trebuie sa stii cum sint facuite laptopurile.deci la un laptop in afara sde memoria ram si de gard nu ai ce schimba.pur si simplu ii pui cruce.cu ce ai cu atita ramai si nimic mai mult. avind in vedere acest fapt cind vrei sa achizitionezi un laptopt urmaresti ca placa video sa fie foarte mare si procesorul la fel.in rest memorie si hard oricind le poti schimba.insa nu vei mai putea schimba video si procesorul pentru ca sint lipite de placa de baza, sint sudate acolo.un laptop nu este desktop.la desktop poti schimba tot ce doresti.deci la asta sa te uiti prima data si asta sa si cumperi.procesor cit mai mare si cu video cit mai mare si binenteles bun.te mai poti uita la memorie la viteza.cea mai mare viteza acum este de 1600 mb/s.chiar daca laptopul nu are asa memorie cu asa viteza conteaza sa poata sa suporte memorii de genul asta.mai tirziu poti schimba cind mai faci rost de bani.deci memorie cit mai mica.gard cit mai mic si tot cit mai mic in afara de cum am spus procesor si video.bafta si numai bine.stai ca am vazut ca mai intrebi cite ceva.ce ai vazut tu sint laptopuri care au procesoare i-uri pe ele.ca e i3, i5 sau i7 toate aceste procesoare ca sint de laptop, ca sint de desctop au integrate in ele placi video.aceste placi video integrate de cei de la Intel nu sint mari, sint atit cit sa poti face ce trebuie sa faca un laptop.normal ele nu sint capabile sa ruleze jocuri.asa ca cei care asambleaza laptopri fac de toate pentru toti.adica fac laptpuri care au doar acea placa grafica integrata in procesor, sau fac laptopuri care pe linga acea pl; aca integrata mai are inca una dar integrata in placa de baza.dar tot sudata este, insa de capacitate in general de 1 sau 2 gb.tu aia trebuie sa cauti daca vrei sa joci ceva jocuri mai usoare pe acel laptop.aia ce ai vazut tu Intel HD Graphisc alea sint placile grafice integrate in procesor.in general ele au de la 32 mb, 64 mb si nu stiu daca sint si de 128mb.dar astea sint acele placi integrate in procesoarele i.cu cit i este mai sus adica 5 sau 7 cu atit si placile alea integrate sint ceva mai bune.dar indiferent care ar fi nu poti rula jocuri doar cu acea placa.cine cumpara laptopuri in general le folosesc pentru multitasking, pentru muzica, filem si chestii de genul asta.pt jocuri se folosesc desktopurile sau laptopuri speciale facute pentru a rula jocuri.de ex Alienware este un laptop special facut sa joace jocuri de toate pentru toti. daca mai ai nelamuririr ma gasesti pe aici.numai bine si ai grija ce alegi.si sa nu plec fara sa mai zic ceva.mergi la magazinul de jocuri vezi ce joc vrei sa rulezi si pe spate scrie ce cerinte trebuie sa aiba calc pentru a rula acel joc.gata.

| Yannku explică (pentru vrelian):

Mersi mult. uite mi-am cumparat un laptop si am tinut cont de sfaturile tale de fapt nu am gasit tocmai asa da eu sper ca am ales bine, are 4G ram placa video radeon hd 6290 dedicata asta o pot schimba hard de 750 si ce e mai slabut e procesoru de 1 dual, oare o sa duc procesoru o placa de 1G ram video cand o sa am bani de ea? si sa precizez, mi-am luat laptop pentru ca lucrez pe un site si am nevoie cand sunt plecat sa-l pot accesa nin plus ziceam de jocuri precum: dota, counter, un heroes si cv fifa, poate tu te-ai gandit la cv jocuri mai pretentioase. mersi inca o data si astept sa zici ce parwere ai si sa-mi raspuns la intrebarea cu procesoru si placa video.

| vrelian a răspuns (pentru Yannku):

Man nu stiu ce ai luat dar eu nu am spus chestii de genul asta.ori am scris eu prea mult si ai inteles altceva.deci inca odata iti spun.dar citeste cu flarte mare atentie si du laptopul inapoi.
-PLACA VIDEO pentru LAPTOPURI nu SE MAI SCHIMBA
-PROCESORUL LA LAPTOPURI NU SE MAI SCHIMBA
-HARDUL SI RAMU se SCHIMBA.
-Acum sper ca intelegi.
-eu am spus cauta sa cumperi PROCESOR si VIDEO CIT MAI MARI.
-am spus rami si hard cit mai mici pentru ca se pot schimba mai tirziu.asta sa faca laptopul mai iesftin, de aia am zis sa fie mici hardu si ramu.
-tu ai facut invers de cum am spus eu.
-nu stiu cum sa iti mai spun.
-ma uitai pe raspunsul meu dinainte.am spus clar acolo asa:CUMPERI UN LAPTOP CU PROCESOR SI VIDEO CIT DE MARI POSIBILE, DE PERFORMANTE iar restul mai putin conteaza.Asa am spus. daca tu ai inteles altceva nu e vina mea.
-DECI INCA ODATA. PLACA VIDEO NU O MAI POTI SCHIMBA NICIODATA
-PROCESORUL LA FEL NU IL MAI POTI SCHIMBA.
am spus clar axceste piese video si procesor sint lipite, sint sudate si nu se schimba, nu le poti face nimic.
E AASA GREU DE INTELES?
-AM SPUS RAMU SI HARDU DA SE POT SCHIMBA.

| Yannku explică (pentru vrelian):

Frate nu te stresa asa rau scuze ca te-am enervat dar am aflat din multe parti ca placile dedicate se pot schimba....si sincer sunt multumit de el.iar la intrebarea mea nu te-ai uitat, apropo asa sistem cum ziceai tu nu exista in nici-un magazin din Baia Mare daca avea procesor mare sigur avea si rami min 4 G si hard min 500 mai bun decat acest laptop nu am gasit parerea mea la pretu asta. mersi si nu te stresa pentru mine asta e...

| vrelian a răspuns (pentru Yannku):

Ok nu ma stresa, stai linistit dar nu stiam daca ai inteles.si sa iti mai spun ceva.laptopurile se mai si fac daca ma intelegi.adica poti alege tu cam ce vrei sa aiba pe el.custom cum se spune in engleza.dar asta nu o faci din magazin, trebuie sa intri pe sitele producatorului si vezi ca ei vind si online.si au si customize. ceva de genul asta.deci poti alege asa cit de cit unele chestii.dar acum daca deja ai f bine.in rest numai bine si spor la treaba.

| vrelian a răspuns (pentru Yannku):

Hai ca acum am eu o nelamurire daca pot sa-i zic asa.am vazut pe multi ca vorbesc pe aici ca placa video de la un laptop poate fi schimbata.asa am vazut ca spui si tu.eu unde sint asa ceva nu exista, daca ma intelegi si de aia sint curios.nu incerc sa fac misto sau mai stiu eu ce. vorbesc f serios.deci cum adica POTI SCHIMBA PLACA VIDEO DEDICATA? si ce este aia o placa video dedicata? vreau si eu sa stii macar asa doar pentru mine.tu stii cum arata unde se instaleaza chestii din astea, sau doar auzit? na uite ca acum te intreb eu pe tine. daca ai un raspuns te rog sa imi zici si mie ca imi place sa stiu.dar am uitat sa iti zic.nare a face cit de mare este o placa video.procesorul lucreaza cu oricare ar fi.doar ca daca e mare il ajuta mai bine.deci astept un raspuns daca ai timp.o sa mai intreb si pe altii pe aici sa vad ce spun.dar macar sa nu invat pe altii grsit de aia.

18 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru gamming mai bine un descktop.Laptop-urile nu îs construite pentru gamming.De 1600 îți poți face un desktop gamming station decent.Ca și placă grafică și la laptop e ca și la desktop; cu cât mai de capacitate mare cu atât mai bună, și nu numai.Pentru ceva decent și un laptop de banii ăia recomand să te orientezi pe amd și apoi să te uiți la placa grafică să nu deie share din ram.Una dedicată de 1 Gb ar fi suficientă pentru a rula jocuri.Succes

| Intruder19 a răspuns:

La 1600 lei o sa gasesti numai cu placa video integrata cu care nu o sa poti juca mai nici un joc.Laptop-urile pentru gaming pleaca de la 2300 lei in sus.

| PotatoMustDie a răspuns:

Cand cauti o unitate PC sau un laptop, fiind un gamer, trebuie sa te uiti la RAM si la Placa Video.

| Yannku explică (pentru PotatoMustDie):

Am inteles dar de exemplu uite, cand scrie ca are 2 G rami la placa video am inteles dar cand e de exemplu asa -- Intel HD Graphics(cv nr), si nu da nici-un fel de rami in detalii nu mai inteleg nimic de acea vroiam sa imi explicati voi, ce fel de placa video ruleaza jocurile pe un laptop

| PotatoMustDie a răspuns (pentru Yannku):

Ce vezi tu "Intel HD..." este procesorul.

In fine, daca vrei produse bune incearca aici:
http://www.altex.ro/produse-it/laptopuri

| vrelian a răspuns (pentru PotatoMustDie):

Intel HD nu este procesorul asa cum spui tu.scuze ca ma bag dar e mai bine sa stii.asta daca vrei sa stii.nu exista procesor Intel HD.aia este o placa grafica de la Intel pe care au integrato in procesoarele i.deci orice procesor i3, i5 sau i7 are in el integrat o placa video dar asa mai micuta, sa faca acel laptop mai ieftin si sa poata fi folosit pentru ce este el facut.acum sint oameni care folosesc laptopul la lucru si sau facut si laptopuri care au pe linga acea placa integrata in procesor si o alta, care de obicei e ste mare si f buna de 1 sau 2 gb si pe c are au integrato in placa de baza.iar tu setezi in fctie de laptop si de ce lucrezi pe el ce placa sa functioneze. daca faci chestii simple atunci setezi placa din procesor sa fie activa. daca rulezi grafica sau un joc atunci setezi activa placa aia mai mare.sint laptopuri care au un buton din care poti face acest lucru. apoi sint laptopuri la care schimbarea se face automat de catre laptop.asta in fctie de ce se lucreaza pe acel laptop el vede si simte si atunci schimba. sper ca intelegi ce am batut cimpii pe aici.si scuze ca ma bagai dar am zis ca e bine sa stii cum sta treaba decit sa retii ceva gresit.numai bine

| vrelian a răspuns:

Uite eu am vazut un laptop care are 16 gb de memorie ram pe 1600mb/s, hard de 2T-7200rpm sata 3, video de 2 gb si procesor i7 generatia a 3a al doilea din capul listei incepind de sus.costa 1500$.si sa nu uit avea si full high definition displayul.Samsung seria 7.si display de 17 inchi.cu un astfel de laptop joci jocuri chiar bine.am revenit pentru ca am vazut ca ai zis asta e.dar nu e chiar asa asta e pentru ca pe laptopuri chiar daca ai video integrat poti avea o placa f buna.treb doar sa cauti acel laptop si bineintels ca si costa.iti spun astea asa macar sa ramai cu ceva informatii si de altadata sa stii.

| vrelian a răspuns:

Am aflat. sper c a nu te deranjez. zice ca sint placi integrate si detasabile.problema este ca eu nu am mai vazut asa ceva si de aia nu stiam ces cu aceste placi video dedicate detasabile.pe aici pe unde sint eu nu se aduc asa laptopurile.probabil se folosesc mai mult prin asia europa.dar intr-adevar sint.deci scuze daca am spus ceva naspa sau gresit.e bine ca uite mai invat si eu una alta.numai bine.

| Yannku explică (pentru vrelian):

Salut din nou, eram ocupat cu cv probleme si nu am mai avut timp sa intru, mersi de tot si da sunt detasabile cele dedicate de acea vorbeam dar am mai aflat si eu ca fiecare laptop e construit sa se potriveasca bucata pentru bucata de exemplu daca are o placa video slabuta, cularu e facut exact pentru ea si daca o schimbi fiind dedicata, schimband cu una mai performanta o sa infoace si o sa ingreuneze sistemu. Numai bine!

| Beretta a răspuns:

Daca il folosesti majoritatea timpului pentru jocuri mai bine cumperi o unitate, cel mai ieftin laptop cu placa video dedicata este in jur de 18 milioane

| John1973 a răspuns:

Acest laptop merita cumparat http://bit.ly/1yWjOrn

| DANEMERNIC a răspuns:

Ia si tu de 512mb sau 256mb depinde de marca