| Clarx a întrebat:

Cum pot sterge folderul Windows.old din laptop? Acesta nu vrea sa se stearga sub nicio forma, am incercat si in safe mode dar nu vrea. Cu toate ca are numai 820 kb, vreau sa-l sterg.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Nu stiu despre ce windows e vorba.
Presupun ca e windows 10.
Am un windows 10 upgradat intr-o masina virtuala (oracle virtual box ) si am incercat sa sterg windows.old.
Nu am facut multe incercari, dar mergea destul de greu si nu cred ca as fi reusit.

Am cautat un program care schimba permisiunile si am gasit unul foarte bun aici: http://www.majorgeeks.com/files/details/ntfs_permissions_tools.html

Se descarca si se ruleaza (sunt 2 variante, pe 32 si pe 64 biti, deci se alege varianta care corespunde cu windowsul sau se alege cea pe 32biti) Se da click pe windows.old, se schimba detinatorul folderului (everyone sau cu administratorul sistemului), se permite accesul, se da click pe avansat, se bifeaza cele 2 optiuni:
- Include inheritable permissions from this object's parent si
- Replace all child object permissions with inheritable permissions from this object,
se da apply si dupa ce termina de schimbat permisiunile, se inchide programul si se da comanda de stergere in explorer.

Eu am incercat asa si a mers foarte bine. La sfarsit a ramas un singur fisier care nu se stergea - cred ca programul nu i-a schimbat permisiunile, dar am pornit din nou programul de schimbat permisiunile si am deblocat si acel fisier si am sters tot. Windows.old a fost sters complet.

11 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Se poate incerca cu "Disk cleanup" (click dreapt pe C), se da click pe "Clean up system files" "Previous Windows installation(s)".

| Clarx explică (pentru LinxCont):

Mie nu-mi apare "Previous Windows installation(s)" cand fac asta.

| LinxCont a răspuns (pentru Clarx):

Http://www.tenforums.com/......-10-a.html

metoda 1: era cu "Disk cleanup"

metoda 2: se da comanda
RD/S/Q %SystemDrive%\windows.old
intr-o fereastra command prompt deschisa ca administrator

exemplu in windows 10: click dreapta pe butonul start windows din stanga jos, apoi click stanga pe "Command Prompt (Admin)", se da accept, apoi dupa C:\Windows\system32> se scrie comanda: RD/S/Q %SystemDrive%\windows.old si se da enter

| LinxCont a răspuns (pentru Clarx):

Poate merge si cu un program care sterge dosare si fisiere blocate cum ar fi http://lockhunter.com/

| Clarx explică (pentru LinxCont):

Am incercat si metodele pe care mi le-ai spus dar fara vreun rezultat. Mai stii altceva?

| LinxCont a răspuns (pentru Clarx):

O varianta ar fi sa se porneasca calculatorul de pe un stick, cd sau dvd care are pe el un sistem de operare si un manager de fisiere care sa permita stergerea dosarelor si fisierelor.

Se poate incerca modificarea drepturilor ceva de genul asta http://www.youtube.com/watch?v=u4CzpsXY4Ck

De exemplu se poate adauga daca nu este, Everyone si cu drepturi depline "Full control", apoi se poate incerca din nou stergerea, chiar si cu LockHunter dupa restart.

Metoda sigura e reinstalarea windowsului cu formatarea partitiei.

| Clarx explică (pentru LinxCont):

Am bifat full control, dar cand dau pe apply imi apare un mesaj care spune ca nu poate avea loc operatia.

| LinxCont a răspuns (pentru Clarx):

Aici poti vedea cum am sters folderul wimdows.old http://www.youtube.com/watch?v=b_GmRXTqWbU&feature=youtu.be
folosind NTFS Permissions Tools.

| Clarx explică (pentru LinxCont):

Multumesc pentru raspuns. Am reusit sa sterg pana la urma folderul Windows.old. Am facut exact ce ai scris. Scuze ca iti raspund si implicit iti dau funda atat de tarziu. Am fost ocupat si nu am apucat sa rezolv problema decat azi.

| LinxCont a răspuns (pentru Clarx):

Cu placere, ma bucur ca a mers. Am putut sterge folderul Windows.old si cu un linux live http://www.porteus.org/

| LinxCont a răspuns (pentru Clarx):

Nu stiu despre ce windows e vorba.
Presupun ca e windows 10.
Am un windows 10 upgradat intr-o masina virtuala (oracle virtual box ) si am incercat sa sterg windows.old.
Nu am facut multe incercari, dar mergea destul de greu si nu cred ca as fi reusit.

Am cautat un program care schimba permisiunile si am gasit unul foarte bun aici: http://www.majorgeeks.com/files/details/ntfs_permissions_tools.html

Se descarca si se ruleaza (sunt 2 variante, pe 32 si pe 64 biti, deci se alege varianta care corespunde cu windowsul sau se alege cea pe 32biti) Se da click pe windows.old, se schimba detinatorul folderului (everyone sau cu administratorul sistemului), se permite accesul, se da click pe avansat, se bifeaza cele 2 optiuni:
- Include inheritable permissions from this object's parent si
- Replace all child object permissions with inheritable permissions from this object,
se da apply si dupa ce termina de schimbat permisiunile, se inchide programul si se da comanda de stergere in explorer.

Eu am incercat asa si a mers foarte bine. La sfarsit a ramas un singur fisier care nu se stergea - cred ca programul nu i-a schimbat permisiunile, dar am pornit din nou programul de schimbat permisiunile si am deblocat si acel fisier si am sters tot. Windows.old a fost sters complet.