| Darjan_Darius_1994 a întrebat:

Daca am un bec de 12V si 12W, becul consuma 1A, daca il pun la 6V, el avand 12W consuma 2A? (Asta e teoria mea care cred ca e gresita, va rog sa imi spuneti cum e corect)

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

In principiu dacă I=U/R și R e constant dar U se injumătățește, curentrul e și el pe jumătate dar mai intervine modificarea rezistenței odată cu temperatura (la 6V filamentul nu e incandescent) și de aici altă valoare a curentului. Pentru claritate, poți măsura

-----------------------------
-- Sărbători frumoase --

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Folosește și tu regula de 3 simpla.