| CeraselaIoana a întrebat:

Daca imi salvez parolele de la diverse site-uri, aici in browser, in acest utilitar din browser care oferă salvarea parolelor, acestea pot fii furate ușor de persoane rau voite? Adica mă supun la un risc extrem de mare în a pierde parolele daca le salvez in browser sau nu?

Răspuns Câştigător
| zahy a răspuns:

Este mult mai inssiguranta sa salvezi parolele asa la tine acasa. pentru ca multe metode de a fura parola este keylogger adica acel rau voitor primeste tot ceea ce tastezi tu la tastatura si ii arata Fcebook username bla bla bla password...
asta este o metoda si cea mai folosita de a fura parole asa ca tu daca le ai salvate ingreunezi munca atacatorului. exista unde este instalat un txt cu parolele salvate dar continutu este criptat si destul de greu de descifrat parola... din asta zic la o sala de net poate dai de persoane mai destepte si poate sa afle parola de sub acel cript.

my blog www.dezvolta-gandirea.blogspot.it

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Da,daca persoana are acces la calculatorul tau. Daca folosesti de exemplu browserul mozilla parolele salvate se gasesc in: tools(instrumente)-options-security(securitate)-saved password(parole salvate). Verifica si o sa vezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La parole salvate ttrebuie sa dai clcik pe show password si iti afiseaza parolele salvate.

| Hakuouki a răspuns:

Eu personal am parolele salvate in telefon, am ceva gen word ca aplicatie si mi le-am salvat in telefon deoarece nimeni nu se atinge de el, e mai sigur. Mai e si solutia carnetelului. Diminuez riscurile

| zahy a răspuns:

Daca acest browser are aces mai multe persoane straine da este o mare problema. daca este la tine acasa este totu in siguranta, nu ai nici cea mai mica frica e totu ok.

dezvolta-gandirea.blogspot.it

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Este mult mai inssiguranta sa salvezi parolele asa la tine acasa. pentru ca multe metode de a fura parola este keylogger adica acel rau voitor primeste tot ceea ce tastezi tu la tastatura si ii arata Fcebook username bla bla bla password...
asta este o metoda si cea mai folosita de a fura parole asa ca tu daca le ai salvate ingreunezi munca atacatorului. exista unde este instalat un txt cu parolele salvate dar continutu este criptat si destul de greu de descifrat parola... din asta zic la o sala de net poate dai de persoane mai destepte si poate sa afle parola de sub acel cript.

my blog www.dezvolta-gandirea.blogspot.it