| Panta_Cornel_1996 a întrebat:

Daca voi cumpara o placa video jocurile vor merge mai bine chiar daca am un amd athlon si 2gb ram?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,placa video va fi limitata de celelalte componente care sunt praf, deci nu ar iesi ceva frumos, mai bine iti iei alt pc

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai foarte putina memorie ram

| PainTech a răspuns:

Salut!
O placa video te ajuta putin, dar restul componentelor te vor trage in jos.

Analogie :
Sa presupunem ca ai o masina veche care merge incet. Inlocuiesti motorul cu cel mai smecher motor care il gasesti pe piata. Schimbarea aceasta o sa te ajute putin, dar nu o sa faca masina sa functioneze ca una noua. Inca mai ai foarte multe componente care nu sunt capabile sa se foloseasca de noul motor. In loc sa irosesti toti banii pe un motor nou care nu poate fi folosit la maxim, mai bine imbunatatesti putin toate piesele.

La fel este si la calculatoare. O singura imbunatatire nu schimba considerabil performanta intregului sistem.

Sincer, eu as opta pentru schimbarea intregului PC. Nu cred ca placa de baza ar suporta componente mult mai bune.

O zi buna!