| CreEppY a întrebat:

dati-mi si mie un link, cu un pc de gaming pana in vreo 20 de milioane, dar sa fie ceva bun...Mersi!

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Dacă vrei până în 20 milioane îl poți încerca și pe acesta (merge GTA 4 pe High) :

http://www.altex.ro/......-630-linux

Dacă vrei și ceva pentru viitor îți trebuie o placă video mai bună. Intră pe www.intend.ro și fă-ți tu calculatorul din bucăți (te uiți ce componente are cel de la Altex și îl faci la fel) și pune-ți o placă video ca...
-http://www.intend.ro/vc-Asus-amd-hd-7770-hd7770-1gd5/

SAU MAI BINE
-http://www.intend.ro/vc-gigabyte-nVIDIA-gtx660-2gb-n660oc-2gd/

La jocuri cel mai mult contează placa video, apoi procesorul. E alegerea ta.

25 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Uite asa:
procesor amd hexa-core(performanta intre un i3 si i5)
gpu puternic
4gb ram, mai adaugi dupa daca mai vrei, cand mai ai bani
carcasa cu aspect placut, nu foarte mare
restul mai vezi si tu.
Daca vrei sa cumperi de la pcgara, ge adaugi configuratia in cos dupa care adaugi si asamblarea. Daca vrei si un voucher: 6WXBQPKQ pentru o mica reducere.
ASamblare: http://bit.ly/132oyYj
Asa: http://bit.ly/14oM99U
sau daca e prea scump, cumperi asa: http://bit.ly/1f6OyHH
Daca ai nelamuriri sau intrebari, dai mesaj sau raspunzi.

| CreEppY explică (pentru sltlp):

Ai putea sa cresti procesorul la un i5 gaming, memoria de 1600 mhz si placa video de 2, 3 GB? Daca mai trebuie schimbata si alta piesa, poti sa o faci, dar sa incerci sa nu fie asa scump.Mersi!

| sltlp a răspuns (pentru CreEppY):

Pai nu am cum sa pun i5. Deja ce vrei tu nu se mai numeste pc gaming. Daca sar la i5, clar am nevoie de inca 300 lei. Pai si scad la placa video ca sa pun cati gb vrei tu. Deja ala e pc de magazin, panarama, si nu pc de gaming.
Memoria nu conteaza, ca tot asa iti merge in jocuri, fie ca ai 1600 mhz sau 1333. La ce vrei tu, aproape ca te pot invita sa mergi in magazin si sa iti iei pc gaming.
PS: nu incerca sa modifci. Daca vrei gaming cu i5, ai nevoie de 2500 lei. Mai bine de cat am pus mai sus nu ai cum sa scoti.

| CreEppY explică (pentru sltlp):

Care e mai bun la gaming dintre acela ce mi l-ai dat si acesta http://www.mediadot.ro/wishlist/31392/. Vreau doar o parere. Si inca o intrebare.Sa iau un exemplu...Cat fps as putea scoate in LOL cu acel pc ce mi l-ai dat daca as face live pe Youtube? Sunt doar doua intrebari de curioazitate...

| Me2 a răspuns (pentru CreEppY):

Pai cel pus de tine e 3000 lei, iar cel pus de srsdani e 2000, care crezi ca e mai performant?
Degeaba pui o placa video de 5000de gb daca e prea slaba si nu ii poate folosi, jocuriile nu vor merge bine nici pe low....asa ca mai bine pui o placa video puternica de 1gb ca e arhisuficient si pe fullhd
De ce pui i5 pe 1155 cand a aparut HAsWELL care e mai performant cu 10% si mai ieftin
Daca vrei un pc pana in 2.000 lei, cumpara ce ti'a pus initial srsdani, daca vrei unul de 3.000 cumpara asa, cel pus de tine e foarte dezechilibrat
http://www.mediadot.ro/wishlist/33130/

| sltlp a răspuns (pentru CreEppY):

Pai ia stai asa putin. Ala e pc de 3000 lei si al meu de 2000 lei.
E totusi o diferenta. Ala e cu 50% mai scump, si o sa ruleze ceva mai bine, dar cum ziceam, is totusi 1000 lei.
Revenind, nu iti pot zice exact cate cadr socti in lol deoarece nu am idee. Insa lol nu e un joc extrem de solicitant. Mai solicitant e sa pui soft-ul de inregistrare. Ca tot ziceam de soft, daca vrei sa nu imori pc-ul, ar fi ok sa pui o placa de captura. Asa scoti o caliate ridicata si jocul ruleaza fara probleme in continuare.
Pana la urma, ce buget ai?

| CreEppY explică (pentru sltlp):

Pai bugetul e de vreo 20, max 22...

| sltlp a răspuns (pentru CreEppY):

Pai si atunci de ce compari cu cel de 30. Mai jos ai un link cu varianta cea mai ok pe care o poti scoate in 2200 lei. Vezi ca cel de deasupra mea, crackster, e un genius(dupa meme). Sistemul ala e vai de viata lui. Ca orice alt sistem de gaming cica gata asamblat. Produsul lui e unul dintre cele mai proaste posibil ca pret/calitate :)).
Dupa buget, alegi fie din cele de mai us, care is ceva mai ieftine, pana la asta: http://bit.ly/153sXKD. ti-am explicat mai sus cum dai comanda, cum e cu asamblarea si voucher. Daca vrei ceva mai performant de atat si care sa merte diferenta, abia la 2400 lei.
Aceste sisteme sterg pe jos in orice joc posibil cu ce panarama a pus cel de deasupra mea.

| Lynnfield a răspuns (pentru sltlp):

Încerci tu ceva dar nu-ţi iese, mă refer la acest wishlist postat de tine http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/711921/?use_voucher=6WXBQPKQ Sursa este prea slaba pentru placa video, este Cooler Master dar nu sunt chiar aşa buni în electronică precum crezi!
Placa de bază "PCI Express 2.0 x16 "
Placa video "PCI Express 3.0 x16 "
Memoria aia RAM Zeppelin aleasă aşa la nimereală fără radiatoare fara nimic, placa de baza ai ales-o pe cea mai ieftină deşi ea este primul lucru care contează cel mai mult într-un pc!
Ce spui de acesta http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/711816/?

| sltlp a răspuns (pentru Lynnfield):

Mai destepltule, pleaca de aici. Nu ai treaba cu pc-urile. Eu am o reputatie. Sunt ataea persoane foarte multumite care si-au cumparat ce le-am recomadnat, si nu am avut nici o plangere, ca sa vina un copil care a invatat sa puna mana pe mouse si sa isi faca o poza in oglinda sa ma invete pe mine ce si cum.
Pe panarama ta de configuratie abia merg jocurile mai noi. Asa ca, pe viitor, fii dragut si nu mai raspunde, daca nu stii.

| sltlp a răspuns (pentru Lynnfield):

Te pui pe rocmandat sisteme gaing, de 2000 lei fara pllaca video. Pleaca ma copile de aici.
Tu ai pus sursa de 1000W, de 1200 lei, pe un sistem de 1000 lei? da, la tine totul e normal. Sursa pusa de tine nu isi merita banii, deoarece exista sirtec mai bun, nu categora aia care au probleme cu coil noise. cauta sa vezi, daca nu stii ce-i ala. Cu sursa de 500w faci sistem de 3000-3500 lei. Nu mai comenta aiurea. Am pus o sursa foarte ok, nu am pus de 50 lei.
pci express 2.0 si 3.0, pai stai ca si acii trebuie sa te invat ca pe un giaur abc-ul. Ia cauta tu, si vezi e insteamna cu engla asta, ca e tare grea, ce isneamna ma: Backward compatibility. "E grele tare engleza, ca si romana, e grele tare".
Asa, la nimereala, punem radioatoare in prostie. Ce, inginerii aia is prosti, trebuie sa vina un amarat ca tine sa recomande. Placa de baza, tot la nimereala, nu, asa s-a intamplat sa fie, am avut noroc, nu?
PE SCURT: FAIL.
Dar ca sa nu te superi de tot, vreau sa imi demonstrezi tu ca nu e compatibil, asta e 1. 2. vreau sa imi demonstrezi cum sistemul tau se apropie macar la jumatate din performantele celui facut de mine. Cu ce ai pus tu acolo nu scoti jumatate din ce scoate al meu. Dar vreau sa vad, sa nu zici ca ti-am zis asa aiurea. happy
Sa te vad.

| Lynnfield a răspuns (pentru sltlp):

În primul rand nu pot trece cu vedera greşelile tale ortografice, gramaticale şi de expresie, fără a atrage atentia asupra acestui fapt foarte important pentru "reputaţia" ta fictivă. Poate că şi cei care au cumparat ceea ce ai recomandat tu ştiau să scrie la fel de bine ca şi tine, de aceea nu au existat plangeri şi poate că nici nu vor exista vreodata!
În al doile rand, în loc să vorbesti despre configurări (că doar despre asta este vorba aici) intri în conflict personal cu persoane pe care nici macar nu le cunoşti, doar pentru a-ţi impune punctul de vedere prin forţa, doarece nu ai cu ce altceva să te impui! Mă mir ca nu mai şi înjurat, dacă ai fi facut-o nu-ti mai răspundeam, ai fi ieşit "caştigător"!
loser

| sltlp a răspuns (pentru Lynnfield):

Greselile gramaticale le fac deoarece nu am timp mereu sa ma cert. Am lucruri mai bine de facut.
Apreciez cuvintele de "lauda" la adresa mea, dar uitat ce e mai important. Demonstreaza ca ce ai pus tu e mai bun in gaming. CHiar vreau sa vad. Ce am pus eu e de minim 4 ori mai bun, dar eu vreau sa vad cum demonstrezi. happy

| Lynnfield a răspuns (pentru sltlp):

Nu se ceartă nimeni, tu eşti singurul care crede asta!
Mă bucuram dacă ai fi putut demonstra tu că sistemul tău este de patru ori mai bun, dar nu ai facut-o şi nici nu o vei face, pentru că nu o poţi face, de aceea îmi spui mie s-o fac eu, exact acelaşi lucru ai facut şi cand ai spus despre poza mea în oglindă, ştiai ca tu nu ai una la profil aşa eu nu pot spune nimic despre a ta, deşi sunt sigur că şi tu ai multe poze făcute în oglindă, mai multe decat mine (eu am doar una)!

| sltlp a răspuns (pentru Lynnfield):

Si cine a zis: "Încerci tu ceva dar nu-ţi iese, mă refer la acest wishlist postat de tine"? Eu? Nu cred :)).
Si na, demonstratie, ca tot u sa demontstrez, iar tu care spui aiurea.
Nu am chef sa caut prea mult, asa ca o sa iti dau exemplu de pe un sigur site, dar nu e regula. Poti sa cauti pe cate site-uri vrei tu, dar site-uri serioase, nu scrise de alti ametiti care nu prea au legatura:
Uite, la cpu: care e mai puternic ca si putere de procesare: http://www.anandtech.com/bench/product/675?vs=699
Si intr-un pc gaming, pisa de rezistenta, gpu-ul: http://www.anandtech.com/bench/product/613?vs=660
Daca nu se vede bine, iti traduc eu: procesorul pus de mine are un 10-15% avantaj lejer. Iar placa video, atentie, ca varianta de acolo e cea cu ddr5 dedicdacata. La apu,, e o variata pe ddr3 lenta. Dar fata de varianta pe ddr5, care e cu cel putin 20% mai puternica, fata de cea din apu(integrata in cpu), e de pana la 5 ori mai perfomranta.
A, si ca esti curios de pozele mele din oglina. Nu, nu mi-am facut niciodata asa ceva.
Ce alte nelamuriri mai ai? Vrei alte demonstratii?

| Lynnfield a răspuns (pentru sltlp):

Placa video in acele teste este folosita pe interfaţa PCI Express 3.0 dacă tu o pui pe placă de baza cu 2.0 nu poate fi folosită la adevărata ei putere, eu unul cred că performanţa pe 2.0 îi este mai mică cu 30-40%.

| sltlp a răspuns (pentru Lynnfield):

CE ma, ia eu ti-am demosntrat o chestie, desi nu trebuia. Eu stau sa te invat pe tine. Diferenta la ora actuala de la 2.0 la 3.0 e de 0%, hai, un 2-5% pe placile high end de peste 2000 lei. Ai nevoie de demosntratie si aici?
Sa vad, asa cum am demosntrat eu si nu era datoria mea, demonstreaza tu diferenta asta a ta fenomenala de 40%. Auzi, dar nu era 200%? Nu ieseau cadre cu minus. Ma copile, nu aidee cati nervi imi faci cand vad ca raspunzi numai prostii. Internetul e prea destept pentru tine, iar creierul e prea inteligent ca sa fie cababil sa spuna un lucru concret, bazat pe dovezi.
A, inca ceva, 40%? pai sa vedem. 100%-40%=60%. Deci scoate 60%*5-6 ori performanta. Asta se traduce de 3-3.5 ori mai performanta decat porcaria ta.
Dar ca sa nu vorbesc aiurea, in fata unuia paralel, demosntreaza prostia zisa.

| Lynnfield a răspuns (pentru sltlp):

Nu este "porcarie" Radeon HD 7660D este echivalentul placi video normale Radeon HD 6670, placă video pe care o am si eu Radeon HD6670 1GB DDR5 128-bit cu care am jucat toate jocurile fară probleme gen Metro Last Light, GRID 2, Call of Juarez Gunslinger, şi mai nou încă îl joc Tom Clancy's Splinter Cell® Blacklist™ Unui user normal nu îi trebuie mai mult de atat!

| sltlp a răspuns (pentru Lynnfield):

Ai uitat sa demonstrezi.
Da, ce putem sa luam cu 1200 lei, dam 2000 lei, gaming. Dar daca avea 3000 lei, mai adaugam o placuta de ram cu radiatoare "smechere" si ceva ventilatoare colorate si e perfect.
Astept demonstratia aia.

| Lynnfield a răspuns (pentru sltlp):

Mai citeşte odată ce am scris "eu unul cred că performanţa pe 2.0 îi este mai mică cu 30-40%. " am spus "cred" inseamna ca nu pot demonstra, e ca şi cum ai spune, eu cred în D-zeu cum poti demonstra tu asta, nu poţi şi sti şi tu asta, doar că tu vrei să par că nu ştiu ce vorbesc!

| sltlp a răspuns (pentru Lynnfield):

Frate, nu vorbim de religie. Nu te lega acum si de D-zeu.
Noi vorbim acum de chestii tehnice, c are se pot demosntra. Asa cum ti-am demosntrat mai sus, vreau sa demosntrezi si tu.
Demosntreaza ca stii ce vorbesti. Crezi,, vad ca tu crezi, dar vreau sa creed si eu, ca te-ai luat contra mea, sa imi zici ca nu stiu ce fac si ca faci tu mai bine. Demonstreaza, ca sa nu demonstrez eu, ca iti pot demosntra cum chiar si cu un sli de gtx 690 diferenta e apraope ZERO.

| Lynnfield a răspuns (pentru sltlp):

Ma prefac că am înţeles ce ai vrut să zici cu "si cu un sli de gtx 690 diferenta e apraope ZERO." dar nu mă pot preface demonstrandu-ti că am dreptate, o am si din punct de vedere tehnic e doar a mea, nu o pot face CrossFire (împarţi), ok, stiu CrossFire nu înseamna a împarţi, dar tu esti comic! laughing

| Gabi05 a răspuns (pentru sltlp):

Lasal pe anunaki ca el a invatat it cu ciorditorul de telefoane.
Nu vezi ce abureli scoate pe gura.El a jucat metro last light care are cerinte cu gtx680 cu hd6670 fara problemelaughing.

Nu exista limitare intre pci-e 2.0 si 3.0.

In primul rand wishlistul facut de srsdani e mult mai bun ca zdreanta ta de wishlist.
In al doilea rand tu nu ai habar ca memoriile cu radiator se folosesc la overclock daca si auzut de acel cuvant.
In al treilea rand tu pe un pc dedicat gamingului lasii integrata.

| crackster a răspuns:

Avand in vedere ca il vei folosi pentru gaming, procesorul este a doua componenta de care trebuie sa tii cont. Prima data te uiti la placa video. Iti recomand un GT630. Tinand cont de buget iti recomand un procesor i3. 6GB RAM sunt mai mult decat suficienti pentru jocuri. Asta ar fi cam cel mai bun produs ca raport calitate/pret: http://bit.ly/19ORlbo

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/calculatoare-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa