| Jikakati a întrebat:

Buna TPU.Dau funda.
Vreau sa imi fac un joc de strategie(gen clash of clans, boom beach etc) cu ajutorul limbajului de programare c/c++ in code blocke.Nu stiu de unde sa incep.Ma puteti ajuta cu niste tutoriale?:cum sa imi fac mapa, sistemul etc).Si mai stiu ca setariile pentru servere se fac in java.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu asa incepi laughing
Ce faci in c/c++ de obicei are alt rol. CE vrei tu sa faci neceista un motor grafic. Cauta pe google tutoriale in unreal engine sau unity 3d.

| Jikakati explică (pentru sltlp):

Sa sti ca nu costa sutde de mii de. €€€ sa iti faci un joc de genul.In unity de exemplu te costa maxim 2000€. 1500€ costa unity pro( sa poti sa publici pe ios, android etc iar de restul 500€ cumperi chestii pentru a imbunatatii grafica.De exmeplu in asset store este un kit care costa 90€ cu un build your city.Adica e deja facuta structura.Tu mai trebuie sa schimb aspectul plus altele.
Dar mai este partea de servere si de reclame.Astea nu stiu cat costa, dar nu depaseste proiectul mai mult de 2500€

PS:daca stai sa te gandesti e chiar foarte convenabil.Eu vreau sa imi fac o echipa de aprox5 oameni.Asta ar veni 500€ fiecare.Iar daca esti destept iti poti gasi sponsori.Mrg e extrem de greu

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol ai impresia ca asa se face un joc cat ai pocni din degete?

ce exprienta ai in programare? nu de alta dar pentru un joc iti trebuie macar 4-5 ani.

La jocuri lucreaza echipe de oameni, de la scenaristi, designeri pana la programatori.

Si da in principiu jocurile se fac in C/C++ sau Java insa pe langa programare serioasa ai nevoie de cunostintel ale unor librarii grafice precum OpenGl sau DirectX. Pe langa asta ai nevoie de multe programe de prelucrare grafica, sa creeze modele, texturi, harti pe care sa le importi in joc.

Sa nu mai zic de motorul fizic al jocului unde daca vei sa il creezi de la 0 trebuie sa mananci geometrie si fizica pe paine.

Si aici vorbim de jocurile pentru PC.

La ala web sau mobile treaba e la fel de complicata, doar ca nu se lucreaza cu C++ ci cu limbaje de programare web gen php, js si programare pentru mobile (Java pentru Andoid spre exemplu)

| Vlad_Bogdan_1996 a răspuns:

Hahaha... În clash of clans sau boom beach s-au băgat miliarde de dolari. Și dacă ai vrea să faci cât de slab un joc iți trebuie calculatoare speciale care sunt de 10-20-30-40-50 de ori mai bune ca un calculator asa zis performant pe care noi îl achiziționăm cu un preț relativ mare. Dacă ai fi așa ușor să faci jocuri ar face toți băiete dar iți trebuie oameni profesioniști, material mega profesionism etc.

| sltlp a răspuns (pentru Vlad_Bogdan_1996):

S-au bagat pe naiba. S-a bagat in fiecare maxim 1 milion. Banii care vin is de la prostii care le joaca si care fac achizitii in joc, si prin america sunt milioane.
Nu e chiar asa cum crezi tu.

| raduraduuu a răspuns (pentru sltlp):

Clash of clans a costat 20 mil euro+ ce s-a bagat pe parcurswinking Mai informeaza-te