| LoCkEd02 a întrebat:

De curand am fost spart, adica cineva mi-a spart id-ul de messenger si nu-mi dau seama cum pentru ca am o parola grea. Intrebarea este daca am telefon cu internet cum o pot recupera? Stiu si eu variantele cu intrebarile secrete si mail alternativ. Dar daca ai un key logger in PC ce mai faci? Va rog ajutor.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Mă amuză tot timpul când aud aşa ceva„mi-a spart parola de messenger".Nu se poate sparge numai fura cu un keylogger ce ţi l-o vârât cineva în pc ca bag mâna în foc ca ai windows piratat şi un antivirus ce nu prea se actualizează sau ai deschis o poză sau link de la cineva necunoscut, etc. Şanse sunt de 1-2% şi asta dacă ştii întrebările de securitate şi logic răspunsurile la acestea. Dacă ai aşa ceva în Pc o devirusare te-ar putea salva şi ca ultimă instanţă metoda ciobanului şi anume reinstalarea.Pentru devirusare recomand să apelezi la un specialist în domeniu deoarece această operaţie nu se face numai prin scanare cu un antivirus ci şi prin metoda manuală, acum depinde cât de bine te ştii la Windows. Dacă ştii bine Windows poţi face şi tu asta, cu răbdare şi atenţie.Eu când devirusez calcualtoare procedez aşa:
Deschitd task managerul îmmediat după ce sistemul a pornit şi vizualizez fluctuaţia CPU-ului. Dacă Cpu-ul depăşeşte frecvent 6-10% atunci înseamnă că e ceva problemă
Apoi verific dacă se transmit date de pe pc pe internet tot de acolo.
Dacă CPu-ul depăşeşte 6-10% deschid serviciile şi verific met frameworck-ul să nu fie pornit şi pe automatic iar dacă este îl opresc şi îl setez pe manual asta ca să elimin orice eroare umană să zic aşa, că şi frameworck-ul fluctuază CPu-ul. Apoi deschi msconfig şi verific aplicaţiile şi procesele ce pornesc o dată cu sistemul şi dacă văd ceva în neregulă acolo dezactivez aplicaţia respectică tot o dată verificând şi locaţia şi procesul acesteia.
Dezacxtivez system resore şi repornesc pc-ul.
Apoi butez cu avira rescue Cd, actualizez antivirusul şi îi dau o scanare foolosind remouve files nu rename. Dacă nu îmi plac rezultatele folosesc ceva mai puternic şi anume
Kaspersky rescue cd şi îi dau o scanare şi cu acesta.De regulă Avira îşi face treaba dar sunt unii viruşi mai şmecheri ce se cam ascund după fişierele de sistem dar nu neapărat să le infectezi ci doar să se ascundă şi apoi să se propage pe internet, de aia folosesc kaspersky ca şi armă supremă să zic aşa împotriva acestora dar asta numai în cazul în care avira nu îmi dă unrezultat satisfăcător.Succes

4 răspunsuri:
| Anonim0100 a răspuns:

Acelasi lucru am patit si eu si pa.nu am mai recuperato deci daca ti-la spart nu mai o poti recupera..imi pare rau ( asta e parerea me-a acum nu stiu ce o sa spuna altii) Salut

| 0nlyMe a răspuns:

Bai, voi chiar traiti ca-n filmele cu agenti secretilaughing... In primul rand e foarte simplu sa recuperezi parola de la yahoo sau orice altceva, dar te las sa-ti bati capu. In al doilea rand parola ti-a aflat-o un prieten sau cineva cunoscut pentru ca nu ar sta cineva sa-si bata capu sa-ti sparga tie parola de la mess. Sau pur si simplu ai uitat-o.winking

| LoCkEd02 explică:

Vroiam sa spun ca la id-ul meu de messenger am bagat nr meu de telefon, dar nu imi vine codul de activare.

| Keyllogger a răspuns:

Sal.Singura sansa sa iti mai poti recupera sunt intrebarile secrete.Ai avut un keylogger in pc si asa ti-a fost furat contul. Daca ai anti-virus original(cumparat) dai o scanare si poate iti gaseste hack-ul. Daca nu mg ultima solutie este reinstalarea completa a windosului.