| Anesidora a întrebat:

De curand am inceput un nou hobby, fotografia.Asi vrea sa imi cumpar un aparat mai bun cum ar fii un Nikon D3100 sau D40......Intrebare e care dintr-e cele doua e mai bun?
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Finetti1313 a răspuns:

Daca e doar un hobby si esti incepator, iti recomand Nikon D3100. Dupa parerea mea D3100 e mai bun. Daca vrei mai multe informatii poti sa gesesti pe http://www.youtube.com/user/MotionStoppersYT?feature=watch. Nikon D3100 are o claritate foarte buna, un obiectiv 18-55 mm si 14.2 mp. Am avut norocul sa fac cunostinta cu multe aparate Nikon. Daca vrei ceva bun si ieftin, cred ca asta e destul de bun;)
Multa bafta cu noul tau hobby! Funda? :)

| Anesidora explică (pentru Finetti1313):

Ok,deci sa fie un D3100.Am gasit o oferta buna la un D3100 second hand.Are aprox. 20000 cadre..asta influenteaza cu ceva functionarea sau e chiar nesemnificativ?
Arata bine la exterior si zice ca functioneaza bine +ca mai are garantie pana pe sfarsitul anului 2014.
Sa iau second hand sau e mai bun unul nou?(a-si vrea unu sesond pentru ca e mai ieftin si il pot achizitiona mai repede) big grin

| Finetti1313 a răspuns (pentru Anesidora):

Nu e prea mare diferenta de pret intre unul nou si unul second hand... Mie imi place ca atunci cand le iau sa nu mai fi fost folosite, dar daca zice ca mai are garatie... nu stiu; totusi 20 000 de cadre nu sunt foarte putine. Dar daca totul este un hobby un aparat second hand e foarte bun.

5 răspunsuri:
| Kanyee a răspuns:

Eu ti-as recomanda D3100.

| Niiiicu a răspuns:

Buna si eu am aceiasi pasiune:X castigator este de departe d3100 care are senzorul cmos nu ccd ca d40, d3100 are mai multe puncte af iar 14 mp sunt indeajuns pentru orice poza. bafta in noul hobbyhappy

| Anesidora explică:

Pana la urma am luat un D5000 cu un obiectiv 55-200 mm si sunt foarte multumitahappy