| vasyyyyyy a întrebat:

De doua zile in coace cand aprind calculatorul nu pot face nimic pe el, m-i se blocheaza dekstop-ul instant dupe ce il deschid, nu pot da nici macar refres. Mentionez ca, cu o seara inainte mergea totul perfect.In prima dimineata cand nu merge, la aprindere se auzea un zgomot diferit din unitate. Din ce cauza nu merge, cum sa rezolv problema? daca se poate fara reinstalare windows.

Răspuns Câştigător
| WeAreSmart a răspuns:

Nu ai virusi? ai facut scanare cu un antivirus? iti recomand sa scanezi cu http://www.bitdefender.ro/solutions/free.html, e antivirus gratuit. Am avut si eu odata o problema cu botarea ramanea ecranul negru si nu se mai pornea, dar am intrat in safe mode si am dezinstalat ultimul prgogram pe care l-am instalat apoi si-a revenit :)
stii cum intri in safe mode? La pornirea PC-ului apesi de neintrerupt pe F8 pana apare un meniu negru in care alegi safe mode acolo dezinstalezi ultimul program pe care l-ai instalat si dai restart, cred ca va merge.

3 răspunsuri:
| Moshoo a răspuns:

De obicei la bootare se aude un singur sunet,un singur beep. Daca auzi mai multe este o problema hardware, adica memorii, placa de baza, etc.
Incearca sa intri in safe mode si dezinstaleaza ultimul program instalat, sau intra in msconfig si sterge toate programele de la start.

| vasyyyyyy explică (pentru Moshoo):

Poti sa imi explici cum intru in msconfig? caci am windows 7 si nu stiu cum... sau cum intru in safe mode?
iti dau funda daca imi explici

| supermdmario a răspuns (pentru vasyyyyyy):

Start menu-run-scrii in casuta msconfig.
dar nu cred ca asta e problema, ci, mai degraba este posibil sa ai un virus. uite aici un videotutorial despre devirusare.:http://contactit.blogspot.it/......tului.html
cat despre safe mode:...dai restart la pc, cand apare logoul logoul pc-ului, nu al windows apesi tasta f8(in general aceasta tasta are rolul de a porni in safe mode).sau, tot la msconfig-la tabul general-selectezi optiunea diagnostic start up, apply, ok, si dai restart.ai grija ca, dupa rezolvarea problemei, sa revii la msconfig si sa selectezi din nou normal start up.