| TheS a întrebat:

De mult timp mi se intampla, si vreau sa stiu de ce. Am un laptop nou, luat acum cam 5 luni (un DELL 17R, desi nu face vreo diferenta). In ultimul timp (cam o luna), cablul de net a inceput sa aiba probleme. Acum merge bine pentru cam 3 ore, dupa care incepe sa il recunoasca pentru 3 secunde si mai apoi spune ca e deconectat (si tot asa, ciclul groazei), in fiecare zi. Nu stiu ce ar putea sa aiba. Zilele astea am reinstalat win-ul, crezand ca poate rezolv problema.

Acum cand ma gandesc mai bine, laptopul nu facea probleme din astea inainte sa iau o alta versiune de Windows, Windows 7 Ultimate SP1 (intainte aveam WIndows 7 Ultimate simplu). Windows-ul e pe 64 de biti (alte informatii destul de inutile).

Vreau sfatul vostru. Ar trebui sa caut si sa instalez windows-ul pe care il aveam acum 2 luni cam? Sau ar trebui sa sun compania de garantie? O alta problema, laptopul avea in specificatii 8GB RAM si l-am primit cu 4 inclusi si 4 separati. A trebuit sa-i pun eu manual pe ceilalti 4, si acum mi-e frica in privinta garantiei.

Gata cu textele lungi, vreau sa aflu parerea voastra! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Incearca sa conectezi laptop-ul in alta parte, evident, cu alt cablu, si vezi daca e ok. Problema nu cred ca e nici la laptop, nici la sistemul de operare. Daca se conecteaza cu alt cablu, e clar ca trebuie sa schimbi si tu cablul, daca nu, mergi cu laptop-ul la service! Presupun ca e in garantie! Succes!

1 răspuns:
| IulianP a răspuns:

Poate nu face contact cablul de retea cu port-ul LAN; incearca cu alt cablu.
Iar in legatura cu memoria RAM, nu se pierde garantia daca se monteaza inca o placuta RAM anterior cumpararii.