| Bogdan_9316 a întrebat:

Deci am Microsoft Security Essentials.
Si azi mi-am descarcat SUPERAntiSpyware Professional, dar acest program SUPERAntiSpyware Professional ce e de fapt?
E antivirus? trebuie sa dezinstalez antivirusu?
Am dat o scanare cu SUPERAntiSpyware Professional m-am ingrozit cate adware am avut si virusi.
Voi ce zice-ti?

Funda!

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Bogdan, super antispyware professional face si functie de antivirus. eu as dezinstala Microsoft essentials.
problema e alta: super antispyware nu e free. presupun ca are un crack, iar in momentul cand te vor detecta nu vei mai primi actualizari la zi pentru programul respectiv, deci o sa detecteze ceea ce stie el pana in ziua cand a fost actualizat ultima data.
bafta.

| gelu1970 a răspuns:

Ca sa fii convins ca are si functie de antivirus citeste aici calitatile acestui program:
http://www.superantispyware.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Spre deosebire de Gabitzu, eu o sa-ti dau un alt raspuns.Da, acei "virusi" gasiti cu super antispyware exista. Ei sunt de fapt viermi de calculator.Antivirusul detecteaa virusii, superantispyware mgaseste viermii. Deci e bine sa le tii pe amandoua, pentru ca super nu este un antivirus ci un program de detectare dar are inclus si stergerea lor. Sa-ti mai zic ceva. Fiecare antivirus cu munca lui. Unii depisteaza ce altii nu pot, si invers. NU exista "cel mai bun antivirus". Ci antivirusi care isi fac bine treaba care a fost programata sa faca.E foarte bun superantispyware pentru viermi.Acei adware, tracking cokkies, nu le poate depista antivirusul tau si posibil altul. Nu dezinstala nimic, lasa pe amandoi dar seteaza super sa nu dea update sau sa porneasca odata cu windows-ul.Scanezi doar seara inainte de inchidere si cu antivirusul si cu superantispyware, pentru a doua zi sa fie curat. O zi buna.

| Gabitzu246 a răspuns:

De obicei acesti antivirusi ieftini spun ca ai sute de virusi in pc cand tu de fapt nu ai, asta este doar o metoda de a lor de a pacali lumea si de a merge pe solutia lor de securitate si poate chiar de a cumpara antivirusul lor.
Eu zic sa instalezi avg sau bitdefender si o sa iti zica sigur daca ai sau nu virusi in pc.
Crede-ma am lucrat cu tot felul de antivirusi si stiu c-am cum sta treaba.

| Bogdan_9316 explică (pentru Gabitzu246):

Frate eu ce am intrebat si ce-mi raspunzi tu mie.

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Nu este antivirus este doar antispyware, sincer sa fiu habar nu am de ce l-ai instalat.
Parerea mea, instaleaza-ti un antivirus complet adica: antivirus, antispyware, firewall etc. si rezolvi problema,