| alynatheone a întrebat:

Care antivirus este mai bun Avira sau Microsoft Security Essentials si de ce?

5 răspunsuri:
| sshhhhhttttt a răspuns:

Cu siguranta Microsoft Security Essentials + Comodo firewall si putin creier!

| SamSon a răspuns:

Avira, eu il am de aprox.2 ani si nu mi-a cerut nici o licenta si nimic si chiar sunt multumit de el, imi detecteaza virusii, imi curata pc-ul si mai folosesc si CCleaner si totul e Ok!

| Resource a răspuns:

Microsoft Security Essesntials -si eu am,te scapa de virusi foarte repede, este foarte bun, in 11 luni nu am avut niciun virus - Microsoft Security Essentials utilizează protecția în timp real pentru gestionarea posibilelor amenințări înainte ca acestea să devină o problemă. Avertizările vă informează când pe computerul dvs. încearcă să se execute sau să se instaleze programe spion, viruși sau alte programe software rău intenționate. Nu se permite deschiderea fișierelor și a programelor suspecte. Executarea proceselor suspecte este blocată dacă acestea prezintă caracteristici ce corespund programelor software rău intenționate. Datorită protecției în timp real, Microsoft Security Essentials este mai puțin invaziv, asigură o mai bună protecție împotriva amenințărilor în continuă schimbare și necesită mai puține scanări complete ale sistemului.
Microsoft Security Essentials automatizează procesul de eliminare, luând măsurile recomandate pentru toate elementele detectate. Scanările automate elimină în mod implicit elementele de nivel sever și maxim. Totuși, puteți să schimbați oricând acțiunile implicite, din fila Setări.

Când Microsoft Security Essentials determină o posibilă amenințare pe computer, sunteți notificat prin alerte. Amenințările sunt împărțite pe categorii în Sever, Înalt, Mediu sau Scăzut și puteți opta pentru a ignora, muta în carantină sau elimina elementul din sistem:

Carantină. Microsoft Security Essentials blochează amenințările mai puțin severe și le mută într-o coadă în carantină, de unde puteți opta să le restabiliți sau să le ștergeți permanent. Prin plasarea unui element în carantină, puteți testa efectul eliminării elementului înaintea ștergerii lui din sistem.
Eliminare. Această acțiune șterge permanent elementul din sistem.
Permitere. Această acțiune va împiedica Microsoft Security Essentials să mai detecteze elementul la scanările viitoare prin adăugarea sa pe lista Elemente permise. În orice moment puteți elimina obiecte din lista Elemente permise.

| OLumeDeVise a răspuns:

Eu le-am folosit pe ambele si cred ca Avira deoarece scaneza mai bine fisierele descarcate de pe internet... Poti alege intre ati fi virusat computer-ul de cate ori descarci un program sau sa ai un antivirus care sa te advertizeze...

| Graffs a răspuns:

Parerea mea este ca avira, este mai bun. deoarece Microsoft Security este in general pentru windows-urile XP, SP2, SP3... Pentru windwos 7, vista... este REcomandat Avira. Acum daca tu ai windows sp2, sp3 sau xp i-atii Microsoft Security. funditabatting eyelashes?