| Uchia a întrebat:

din ce motive se poate strica un CD? Ma refer daca nu e zgariat si nu il mai folosesc, se poate strica? Daca da din ce motive?

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Nu se poate strica decat prin zgariere sau crepare sau daca este asezat pe sau in apropierea unui magnet sau camp magnetic, altfel se sterge de prf cu ceva fin si merge.

| Uchia explică (pentru Raducons):

Am un CD pe care am niste fisere destul de importate, deci daca nu il zgarai sau il crap, el tot va merge chiar daca nu l-am mai folosit?

| Raducons a răspuns (pentru Uchia):

Da,va merge la infinit, doar trebuie pastrat intr-o carcasa speciala sau intr-un plic.

| Uchia explică (pentru Raducons):

Ms mult de raspuns mai am o singura intrebare deci un card nu se poate strica fara sa ii faci ceva? adica il lasi si cand il bagi in calculator nu mai merge

| Raducons a răspuns (pentru Uchia):

Un card are durata mare de functionare, adica se pot face f multe operatii de memorare si stergere.singur nu se poate defecta, este mai sigur ca un cd.

6 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Un CD se poate strica si singur. Am avut cateva cd-uri pastrate perfect, dar dupa un timp nu mai puteau fi citite. Solutia buna e sa se faca copii de rezerva pe mai multe cd-uri. Un card de memorie e mai sensibil decat un cd. Am mai multa incredere intr-un cd decat intr-un card. Cardul se poate sterge, pot intra virusi pe el si fiind un dispozitiv electronic se poate defecta mai usor decat un cd.

| Uchia explică (pentru Algo098):

Am si eu niste cd vechi de 2-3 care mai pot fi citite(oarecum pot fi citite dar nu pe caramida mea cu butoane)