| iLovePizza51 a întrebat:

Dintre XBOX si PlayStation care este mai bun, usor fuctionabil si mai performant. Nu de foarte mult timp s-a lanstat XBOX ONE si PlayStation 4. Eu as zice ca acestea doua sunt, intr-un fel echivalente, deoarece XBOX 360 este echivalent cu PlayStation 3, nu? Si acum, eu as dori sa-mi cumpar un XBOX 360 sau un PlayStation 3, dar nu stiu ce sa-mi cumpar (vreau sa cumpar nou, adica din magazine gen eMag [ e doar un exemplu ] si am observat in mai multe magazine XBOX 360 e mai scump ca si PlayStation 3, deci e mai bun XBOX-ul? Sincer doresc sa-mi cumpar una dintre ele, dar nu stiu pe care si daca sa-r putea sa ma lamuriti putin si cu jocurile, adica pe care dintre ele sunt mai multe jocuri NOI APARUTE?
P.S. Toate enunturile care se termina cu SEMNUL INTREBARI sunt intrebari la care astept un raspuns. Raspunsul cel mai detaliat va primi FUNDA happy

8 răspunsuri:
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Si eu veau sa imi cumpar acelasi lucru curandbig grin
Nu ma pot decide intre xbox 360 si playstation 4, dar cred ca voi alege xbox 360, nu stiu de ce sincer am vazut ca multi il folosesc, si pare mai ok.
Peace!

| sltlp a răspuns (pentru SimpleIsCool):

Doamne cata prostie. Xbox 360 e un gunoi din ORICE punct de vedere pe langa ps4.

| SimpleIsCool a răspuns (pentru sltlp):

Ok,daca ai timp poti sa ne evidentiezi si noua calitatiile la ps4, si de ce e mai rau xbox.
Multumesc.

| sltlp a răspuns (pentru SimpleIsCool):

Sincer am vazut si eu ca lumea prefera xbox-ul desi sincer nu vad de ce. Asta de la lansare ma refer. Pentru ca platesti pentru tot, poate pentru asta, si poate si din imaginatia oamenilor ca ce e scump e si bun. http://essentialroit.blogspot.ro/2013/11/ps3-sau-xbox-360.html
Sincer, cel mai rau la xbox e ca trebuie sa platesti ca sa te joci multiplayer. Degeaba ai tu jocul original, ca te poti juca doar offline. E interesant, nu?
A II-a problema la xbox e ca nu prea ai exclusivitati. Ai ceva halo, titanfall, forza si mai ce? Is cam pe pauza. La PS3 ai cred ca sute de exclusivitati http://en.wikipedia.org/wiki/Category:PlayStation_3-only_games iar unele sunt foarte bune(uncharted, killzone, gran turismo, the last of us etc.).
Oricum, majoritatea jocurilor apar pe amble platforme, deci tu alegi ce iti place. A, inca ceva. Xbox-ul s-a vandut mai bine deoarece s-a putut moda mai repede si chiar si acum, modarea la xbox 360 este mult mai ieftina.

| SimpleIsCool a răspuns (pentru sltlp):

Ok,multumesc mult de informatii.
Peace!

| sltlp a răspuns (pentru SimpleIsCool):

1. Xbox 360 e o rabla din 2005-2006(exagerez si eu, nu e rabla, dar comparat cu ps4, e mult mult mai vechi, la asta ma referam).
2. Ps4 e o consola moderna, cu hardware mai performant decat xbox one(vezi ce zic cei care au varianta dex a consolelor, adica cei care fac jocurile). Dar si hardware-ul e superior la ps4(8gb ramddr5 vs 8gb ram ddr3) si gpu de la ps4 e poate sa obtina 1.84 tflops vs ~1.2 tflops la xbox one. Stii ca xbox one e next gen fata de de xbox 360. De mentionat ca ps4 si xbox one is din categoria 2013-2014.
Cu asta am zis tot zic eu.

| SimpleIsCool a răspuns (pentru sltlp):

Ok,multumesc mult.

| gheorghe696969 a răspuns:

Ps4 sigur...iti zic sigur ca.merita.winking