| MorarasCiubotaru a întrebat:

Buna,TPU,doresc sa imi achizitonez un calculator laptop nu stiu in schimb ce marca ar fi cea mai buna, am auzit ca Acer sau Samsung ar fi foarte bune, spuneti-mi totusi pararea voastra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fa greseala sa iei Acer. Cei mai multi din prietenii mei care au Acer au probleme la cooler sau li se incalzeste prea tare si li se opreste pur si simplu. Cat despre Samsung - mi se pare dubios sa faca laptopuri, ei sunt mai buni pe telefoane si televizoare/monitoare.

6 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Un laptop nu se alege dupa marca, se alege dupa componente si in unele cazuri dupa design si culoare, ii aiurea sa-ti zic ca un Samsung cu procesor de 1.6 si 1 giga ram ii mai bun ca un Acer cu procesor i7 si 6 giga ram.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptopul se alege dupa firma in primul rand, apoi dupa configuratie. Sunt anumite companii care au produs de la infiintare un singur tip de produs, altele s-au extins si spre electrocasnice, biciclete, etc. doar pentru a produce profit. Companiile astea care produc de toate nu le fac pe toate bine. Pentru marca de laptop iti recomand Dell. Eu am un Dell de 5 ani si nu am avut deloc probleme cu el. Singura chestie e ca nu mai tine bateria deloc (ceea ce se intampla de fapt la toate laptopurile dupa vreo 2 ani de utilizare)

Daca vrei mai multe informatii, citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Dell

| Gas a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce zici de Samsung, priceputi pe displayuri tv de cand ii lumea si pana acum cativa ani varza pe partea de telefoane, in schimb in ziua de azi cam da clasa regilor de atunci (Nokia)? Nu cred ca un produs trebuie ales dupa marca. In plus iti doresc sa ai ocazia sa dezmembrezi un Sony vaio sa vezi ce piese vei gasi in interior happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gas):

Daca nu alegem dupa marca, de ce vrea toata lumea Apple? Pentru ca a tinut la pret si a refuzat sa isi distruga reputatia ca marca de calitate. Si in lumea modei, cand Calvin Klein a vandut licente pentru producerea de cearsafuri si fete de masa, s-a dus pe apa sambetei renumele.
Nu stiu sincer cum sunt telefoanele Samsung de astazi, insa am remarcat cateva defecte: la majoritatea se aude in casca prost, si majoritatea incep sa se cojeasca, li se duce vopseaua dupa aproximativ 6 luni de folosire. Am avut un Samsung, bine ca am scapat de el.

| Gas a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata lumea vrea Apple pentru ca se simt ei bine daca se aprinde un mar pe spatele laptopului in cazul unora, in cazul altora aleg Apple pentru ca vor performanta in cazul editarii foto/video. La fel si in cazul caselor de moda, multi cumpara pentru a se simti importanti. Eu personal nu vanez marci, vanez doar calitatea.

P.S. Vand electronice, electrocasnice si produse IT de 3 ani de zile si am o gramada de amici ce au smartphoneuri Samsung dar nu am vazut la nici unul din ei sa "naparleasca" telefonul, desigur isi ingrijesc telefoanele si le mentin in huse si nu le lasa expuse direct in soare perioade indelungate.

Aceasta este sumara mea parere si mi-ar placea daca nu ai luao personal happy

| Gas a răspuns (pentru Gas):

Un laptop/calculator se alege in primul rand dupa nevoile consumatorului, nu dupa marca. Eu daca calatoresc mult si simt nevoia sa fiu mereu conectat cu prietenii dar nu folosesc laptopul pentru jocuri nu-mi voi cumpara un laptop cu procesor ultra performant si 'jde giga de rami atat timp cat folosesc laptopul doar pentru socializare si activitati office.