| costeaboy a întrebat:

Dupa instalarea unui windows pe un ssd nou ai nevoie de vreun program pentru optimizare ssd sau setari pentru ssd? Va multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Algo098 a răspuns:

Windows-ul 10 recunoaste ssd-urile si optimizeaza functionarea lor. Exista si programe de optimizare, posibil pe site-ul producatorului SSD-ului. Eu pentru SSD Intel am soft-ul "Intel SSD Toolbox" care ofera informatii despre SSD si posibilitatea optimizarii functionarii SSD-ului.

| doctorandus a răspuns:

Da, aproape toti producatorii mari au programe de optimizare SSD.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,doar la un hard mecanic

| LPCTSTR a răspuns:

Nu am auzit în viața asta de așa ceva, deci nu.

| flixbuster a răspuns:

TRIM, chestii, socoteli:

http://www.howtogeek.com/......if-it-isnt

| DoctorWh0 a răspuns:

Acum 18 ore | RAY a răspuns:

Ce vrei sa ii faci la un hard mecanic?

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca e Windows 10, atunci se optimizeaza automat, nu prea ai ce sa ii faci.