| Valentina_Reut_1985 a întrebat:

Eu am acasa calculator si intr-o zi cu vreme rea, nu am fost acasa. A fulgerat foarte tare si a tras fulgerul la unitate. A trebuit sa merg sa cumpar alta unitate. Precizez ca aveam poze pe calculator foarte multe. Le mai pot recupera cumva? Funda! Scuze daca am gresit categoria!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Du-te cu unitatea la un service de calculatoare și îți vor rezolva problema.

| Wr3nch a răspuns:

Daca hardul e intact se poate conecta cu un caddy sau merge la service pentru recuperare.

| Bizon95 a răspuns:

Daca hdd-ul ssd-ul de la vechea unitate nu sunt afectate... DA

in plus ar trebui sa testezi vechea unitate, ai 80-90% sanse sa ai un pic de noroc si sa fie arsa doar sursa, care e MULT mai ieftina decat toata unitatea

iar pe viitor te sfatuiesc sa iti iei priza cu protectie, costa de la 30lei in sus si are o siguranta care sare daca vine supra-tensiune, eu mi-am luat in draci DUPA ce a cazut un copac lovit de vant pe fire si am primit 380V in loc de 220V crying... iar dupa aia nu am avut nevoie niciodata big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei se arde doar sursa si placa de baza. Deci da, sunt recuperabile. Poti lua adaptor SATA3 catre USB si poti conecta hardul prin USB si poti copia pozele de pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. du-te pe siteul ssd-ului sau hdd-ului si ia ti un program de recovery.