| 4n0NlmUs a întrebat:

Exista ceva nu stiu un modem/router care sa prinda semnalele WiFi si sa le dea mai departe. sper sa ma intelegeti!
De exemplu.Unu de la etaju 4 are internet WiFi, Punctul A!
Eu stau la etajul 2(EXEMPLU NUMA) si sa prinda modemu/routeru semnalul WiFi. Punctul B!
Si modemu/routeru sa mi-l dea mie(la telefon laptop etc.)PUNCT C!

Ca daca ar merge direct sa il prind de la A la C... poate ar merge incet!

Nu am compus nu stiu cum de corect dar SPER sa ma intelegeti!

7 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Ai putea face asta cu un range extender. Unul bun e vreo 240 ron. Sunt si mai ieftine dar nu stiu cat de mult ar extinde raza de actiune a WiFi-ului.

| 4n0NlmUs explică (pentru Ionait):

Deci exista? imi dai exemple sa caut pe oka*zii sau pe toc*mai...sau merca*dor

| 4n0NlmUs explică (pentru Ionait):

Am inteles lasa am scris asta gresit!

| Ionait a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Http://bit.ly/13NJR4e

Daca ai de gand sa comanzi unul, ai putea sa-mi dai un PM mai intai (in caz ca ai nevoie de consultanta).

| sleeky1532 a răspuns:

Te costa 40 de lei maxim si foarte mult curent. Cumperi un wifi dongle iar in cazul in care placa de internet din laptop-ul/desktop-ul tau merge sa trimita/receptioneze semnal poti chiar scuti acei 40 de lei.
Instalezi Connectify pe laptop/desktop si te conectezi la wireles-ul bietului om, iar tu din alta camera te poti conecta la wifi-ul acum furat cu semnal maxim prin intermediul Pc-ului.
Majoritatea laptop-urilor au placa de internet cu capabilitati de transmitere/primire wifi... ceea ce te-ar duce costul la doar 1leu/kilovat de curent.
Bafta.

| 4n0NlmUs explică (pentru sleeky1532):

Nu inteleg ce e "scuti"
2.Dar trebuie sa fie calculatorul pornit si sticku nu ppate fii bagat in laptop?
prin foarte mult curent, cat consuma si stickul consuma mult...scz dar la wifi dongle nu ma pricep nici 1%