| heyhey a întrebat:

Ieri mi'am instalat un update la avast antivirus si acolo a fost un buton ok. Am dat pe el si apoi dintr-o data mi-a aparut un ecran negru care scrie windows boot manager : windows Failed to start: a recent hardware or software Change might be the cause to fix this problem: 1 Insert your windows instalation disc and restart your computer. 2 choose language si apoi sa dau repair the computer. Cand dau repair the comuter imi zice ca system recovery options: This version of system recovery options is not compatible with the version of windows youre trying to install. Try using a recovery disx etc. Ce sa fac? Am incercat sa imi schimb windowsu dar nu pot pentru ca mie nu mi se poate deschide calculatorul complet pentru ca imi apare ecranul ala cu alb. Si trebuie sa instalez windowsul cand mi s-a incarcar complet windowsul

2 răspunsuri:
| djdani2010 a răspuns:

Trebuie sa iti faci windowsul PE CD
adica sa iti faci windowsul din bios.
Eu iti recomand sa chemi pe cineva, daca tu nu te pricepi happy

| FlorinTepes a răspuns:

Verifica toate piesele hardware ale calculatorului sa fie conectate bine intre ele(placi,rami, procesor, etc), deoarece s-ar putea sa iti fie scos cablul de la hard-disk, scoate ramii si bateria lor si lasa-i afara din placa de baza vreo 5-10 minute(nu prea conteaza cat timp), dupa care ii pui la loc si pornesti calculatorul. Daca nu functioneaza, ma anunti si te ghidez pas cu pas.