| Alex1231982 a întrebat:

Imi iau o noua unitate de gaming si vreau sa aflu parerile voastre. Vreau sa stiu daca sunt compatibile, daca sa fac schimbari, sau orice altceva. Stiu ca nu e nimic sofisticat dar e o unitate bunicica.
Bugetul meu este de 3600 lei!
Asta e linkul http://www.mediadot.ro/wishlist/48213/.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Destul de ok configuratia, dar te strica ceva. Mai pune o placuta ram de minim 4gb. Nu ai sa poti rula Watch Dogs si urmatoarele jocuri ce vor urma sa fie lansate in toamna la ultra numai cu cei 4gb de ram. La fel procesorul. Cu 400 lei iti iei fx 6300, performante foarte apropiate de acel fx 8350. Pe astea le-as schimba eu procesorul=fx 6300 si un kit dual channel 4x4.

Bft!

5 răspunsuri:
| Alex1231982 explică:

Din pacate nu ai vazut bine... Acolo sunt 2 bucati!

| Jipa95 a răspuns (pentru Alex1231982):

Intr-adevar scuzele mele eu de obicei sunt obisnuit sa fac whistlist-uri la pc garage. Dar ce zici de clasicul fx 6300 in locul acelui 8350?

| Alex1231982 explică:

Ma gandesc ca cele 8 nuclee ale lui 8350 sunt mai puternice decat cele ale lui 6300.

| Jipa95 a răspuns (pentru Alex1231982):

Intr-adevar, este un procesor un pic mai performant decat 6300, dar sa tinem cont ca in gaming cea mai importanta componenta este placa video. Cu 6300 ala mai duci 3-4 ani de acu in colo jocuri pe rezolutii high-ultra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex1231982):

Nu ai ce face cu un precessor cu 8 core inca. si cu 6 si iti va ajunge cativa ani buni. mai bine mai cumperi un cooler, dar sunt bani dati aiurea, plus daca am citit eu bine cel cu 8 core nu e mereu cel mai bun cand vine vorba de jocuri. si eu voiam sa iau un fx-8000 dar am optat pentru cel cu 4 nuclee de la Intel, mult mai bun.