| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Joia trecuta am primit o bursa de merit de la scoala, pe un an si jumatate, intrucat nu aveau fonduri inainte si am primit mai multi bani acum(am primit 2000 de lei). As dori sa imi cumpar un laptop, cu banii pe care îi mai am eu stransi si bursa, cred ca o sa fie suficienta aceasta suma. Nu ma prea pricep in acest domeniu, insa mi-ar trebui mai mult pentru scoala, google classroom, zoom, skype, pentru editarea si crearea de document word, prezentari powerpoint, pentru citit. Nu imi trebuie pentru jocuri, nu sunt pasionata. Daca imi puteti recomanda ceva, as fi foarte multumita. Suma maxima ar fi undeva la 3000 de lei.
Va multumesc!

21 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai un altex sau eMAG in zona ta? mergi in aceste doua magazine (bine in cazul eMAG va fi vorba de un showroom) si discuta cu baietii de acolo de la IT, sunt sigur ca impreuna cu ei vei gasi un laptop foarte bun pentru tine.
3000 de lei e o suma mai mult decat suficienta si chiar poti lua ceva performant.

| Anaoi28 explică (pentru Simpatic):

Buna!
Da, am in apropiere Altex si un eMag. O sa merg peste vreo saptamana si ceva, insa ma gandeam sa va cer si voua larerea.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu mi l-am luat pe acesta, tot pentru aceleasi lucruri si sunt multumita de el. https://www.emag.ro/......D6X49MMBM/

| Anaoi28 explică (pentru Aasdfghj):

Buna!
Multumesc mult! Chiar caut ceva care sa se descurce la cerintele mele, si pe care sa nu dau o avere.
Ma bucur sa aud ca la tine a fost bun acest produs si chiar voiam sa aud parerea unei persoane carea l-a folosit. Daca o sa optez pentru acesta, sper ca se va descurca la fel de bine precum in cazul tau.

| NLS a răspuns (pentru Anaoi28):

Daca vrei sa nu arunci banii pe geam, nu lua asa ceva.
(recomandarea lui Coroda08).

E extrem de slab, pentru pretul cerut, si nici nu pot intelege in 10 vieti cum poti fi multumit cu asemenea procesor.

Cauta sa iei ceva cu Intel i5-1135G7,
8GB RAM (mai mult nu ai nevoie, insa nici mai putin! )

Un SSD de 256GB pentru sistemul de operare si programele instalate + un HDD pentru stocare de 1 TB.

Sau alternativ, un SSD mai mare (500-512GB,sau chiar 1 TB)

Ecran de 15, 6 inch obligatoriu, cu rezolutie 1920x1080
(sau 1920x1200 daca e in format 16:10)

O sa ma uit mai tarziu si o sa filtrez cateva modele ce merita cumparate, acum sunt putin ocupat.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Anaoi28):

Cu placere! Il folosesc si in programe de gis si merge foarte bine. Poti sa il iei si ii faci proba. Daca nu esti multumita il dai inapoi. Pentru ce vrei tu sa faci, chestii basic, e mai mult decat bun. Incearca-l si vezi cum sta treaba.

| Mirel4412 a răspuns (pentru NLS):

Nu inteleg de ce vrei sa explici, cand a zis clar ca nu se pricepe si vrea doar laptopuri bune. DOAR LAPTOPURI. Unde gasesti tu i5 gen. 11 pana in 3000 lei? Ai bagat de la tine sa fie raspunsul cat mai lung si cat mai nefolositor.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cum spuneam,
uite care ar fi varianta ideala in acest buget:

un procesor cu 4 nuclee, intre 2.4 GHz si maxim 4. 2GHz
8 GB RAM
SSD 512 GB (e mult mai rapid si mai silentios decat un HDD)

au un singur minus>>> nu au tastatura iluminata, in caz ca doresti sa lucrezi seara pe intuneric.

https://altex.ro/......AP2L9W4EA/

https://www.emag.ro/......DWMS3DMBM/

Pentru instalarea Windowsului, ar trebui sa il duci la un service,
pentru ca singura nu o sa-i dai de cap, trebuie facut update de BIOS sa iti recunoasca SSD-ul, si mai trebuie instalat un driver (Intel Rapid Storage), de pe site-ul Intel (cel de pe site-ul HP nu functioneaza bine).
Gasesti ce trebuie facut in comentariile celui de pe eMag, si de asemenea, la un alt model, tot pe eMag: (dar nu o sa poti face tu)

https://www.emag.ro/......DL2BVTMBM/

***************
Sau iei asa ceva, e o varianta foarte buna si acesta,
si poti instala Windowsul singura (cu ajutorul unui vecin, prieten, coleg)

https://altex.ro/......2KD0043RM/

| AlinTanase a răspuns (pentru Aasdfghj):

Este hdd, putin cam proasta alegerea dar cu o ''operatie'' se poate rezolva cu un ssd

| Aasdfghj a răspuns (pentru AlinTanase):

Stiu dar pentru niste chestii absolut basic, chiar merita, parerea mea. Da, evident ca as putea sa inlocuiesc cu un ssd in viitor. La momentul cand l-am luat chiar aveam nevoie pentru facultate pentru proiecte si orele online, deci nu voiam nici sa dau foarte mult pe el.

| AlinTanase a răspuns (pentru Aasdfghj):

Sper ca il vei inlocui cu un ssd in viitorul apropiat, vei salva timp la lucrurile contra timp

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, deci vrei ceva CARE SA TINA, deci excludem TOATE mizeriile astea noi sub 3000 RON. Ce poti lua, insa, de banii astia, e un laptop de clasa business cu maxim 5 ani vechime, 3 ani garantie, Windows licentiat, care nou costa undeva pe la 2500 EUR sau mai mult. Ce zici? Uite sugestia mea - https://www.diabloscomputer.ro/......ssd-webcam - e o bijuterie si in plus e facut pentru tavaleala. :)

| dinaprilie a răspuns:

Macbook!

| Wr3nch a răspuns (pentru dinaprilie):

Macbook la 2000 de lei? Ce sa isi cumpere, modele din 2010 folosite 10 ani? laughing)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Wr3nch):

2010?!?
la 2000 de lei e chilipir :D

orice laptop cu i5 si ssd
https://www.emag.ro/......priceasc/c
chiar ajunge de la 1500 lei

nope, nu o sa recomand AMD, evah, pot sa fie mai buni pana poimarti dimineata

| dinaprilie a răspuns (pentru Wr3nch):

Zicea de 3000 de lei. Si da sunt cateva modele chiar mai vechi care merg imca brici..pt ce a enumerat mai sus..pe probatelea.

| Anaoi28 explică (pentru Wr3nch):

Eu voiam o recomandare de la cei care poate si-au luat un laptop pentru scoala. Nu ma pricel la aceasta categorie, de aceea va intrebam pe voi. Nu toata lumea isi permite sa dea 7000 de lei pe un laptop, mai ales ca eu am nevoie de el pentru scoala.

| Mirel4412 a răspuns:

Ti au raspuns o multime de oameni si degeaba din cate vad...
Huawei d15- 2300 lei

https://www.emag.ro/......DD5N6NMBM/

Ai tot ce vrei dansul

| AlinTanase a răspuns:

Https://www.emag.ro/......D16FXTMBM/ acesta este bun pentru office dar performanta este in regula mai ales ca are ssd ceea ce inseamna viteza mai mare

https://www.emag.ro/......D32QRDMBM/ performanta uimitoare doar ca are un ssd destul de mic.Pe acesta il are un coleg de munca si pare multumit de performanta si nemultumit de memorie

| Anaoi28 explică (pentru AlinTanase):

Buna!
Multumesc mult! Dupa cum am spus, nu sunt foarte priceputa in acest domeniu, am zis sa va intreb si pe voi!

| AlinTanase a răspuns (pentru Anaoi28):

Cu placere