| lucian99 a întrebat:

M-am saturat sa mi se tot reseteze parola de la bios si de la user cu anumite cd-uri si programe, cum pot pune o parola care sa nu poata fi sparta sau sami scriptez hdd cu o parola la wakeup?

1 răspuns:
| Kövér_Paul_1979 a răspuns:

Nu ai cum pe windows. Windows e veriga slaba, dar poti incerca ubuntu sau opensuse dar se va termina cu gamingul.In ce priveste parola de la bios, nu ai ce face mai ales daca e usor de desfacut cutia la pc si scos bateria de backup.Dar poate ai noroc si faci rost de un laptop toshiba.Nu recomand criptarea hardiskului, nu ajuta cu nimic.Pentru wake-up in windows 7 pui parola la "Control Panel\All Control Panel Items\Power Options" in coloana din stanga ai optiunea "Require a password on wakeup". Deasemenea pentru a proteja si mai bine parola poti cripta folderele personale desi nu prea recomand.Dea semenea ar trebui schimbata parola administratorului de sistem.Si ar trebui ca la login sa iti ceara totdeauna parola.De asemenea dupa ce ti-ai asigurat carcasa pc-ului impotriva desfacerii, ar trebui ca din bios sa setezi hdd ca fiind primul dupa care booteaza.Dar va trebui sa scoti din functiune si bootarea dupa alte medii decit hdd; iar asta va fi cam dificil pentru. ca multe placi de baza au un boot manager incorporat in bios care nu poate fii scos din functiune.