| PaulPyRaTu a întrebat:

mi-am cumparat o tableta de curand, Samsung galaxy note 8.0 si am intrat pe google play, mi-am luat niste jocuri, peste 2 zile google play nu a mai mers, cand intru ma scoate imd, am antivirus avg, am restartat tableta... si nimic

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Și eu am pățit așa la tabletă (doar că eu am Allview Speed City și am pățit asta după câteva luni), dar nu i-am putut face nimic.

Înainte să o duci la „reparat" (dacă e în garanție), fă așa:

1) Intră acolo unde sunt instalate toate aplicațiile și caută Google Play. Pe rând (faci acțiunea, apoi verifici dacă merge Google Play), fă așa:
-Șterge memoria cache
-Șterge datele
-Oprește forțat aplicația
-Resetează aplicația la setările din fabrică (aplicația, nu tableta).
-Dezinstalează aplicația, apoi reinstaleaz-o. Mai întâi, reinstaleaz-o din tabletă (ai acel „APK" pe undeva pe acolo), iar dacă nu merge caută și downloadează Google Play de pe internet (nu trebuie site oficial).

2) Dacă nu merge nici una din variante, încearcă-le pe toate odată (inclusiv închiderea tabletei, aștepți minim 10 secunde, apoi îi dai drumul), atunci singura soluție cunoscută de mine este reinstalarea sistemului de operare sau resetarea tabletei (revenirea la setările din fabrică). Caută butonul „Reset" pe tabletă, iar cu o scobitoare / ac (nu cu vârful) apasă pe buton. Tableta va fi ca nouă, deci ți se va șterge tot ce ai pus pe ea.

Dacă nu merge nici așa (imposibil să nu se repare așa), atunci du-o la reparat.

PS: În caz că te va deranja resetarea tabletei, bucură-te că nu ai recorduri mai. De exemplu, părerea mea e că nu merită repararea Google Play față de recorduri. Poate sună aiurea, dar am muncit chiar mult. Dar aici e problema mea.

1 răspuns:
| SonicAndrei a răspuns:

Bine că mi-ai amintit de întrebare! Am găsit o soluție alternativă acum 2 zile. Nici mie nu-mi merge Google Play, dar am găsit Aptoide.

Aptoide e ca Google Play (totuși, prefer Google) și astfel am reușit să fac update la aplicații, sau să pun unele noi.