| PinkHD3 a întrebat:

Mi-am cumparat un Huawey p8 lite.
Intreabarea este, cat trebuie sa il tin la incarcat pentru ca bateria sa tina mai mult?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Indiferent cat il tii la incarcat, bateria te tine la fel. Conteaza mult cat il tii deschis si vorbesti pe el sau te joci.

| Clorox a răspuns:

La noile telefoane nu mai este nevoie sa faci asta!

Răspuns utilizator avertizat
| dfeel a răspuns:

Intr-o lume atat de dinamica, in care telefoanele cel mai adesea nu sunt pastrate mai mult de un an, raspunsul simplu ar fi sa il tii la incarcat cat vrei tu: daca nu te grabesti il tii pana la 100%, daca te grabesti il tii cat ai timp si tot asa.
Daca planuiesti sa il tii pana pica atunci trebuie intr-adevar sa ai grija de baterie.
Ca sa fie lucrurile clare trebuie sa intelegi ca o baterie "oboseste" in doua situatii: cand e aproape descarcata si cand e plina la maxim. In ambele cazuri e un stress pentru baterie.
Teoria spune ca pentru a maximiza durata de viata a unei baterii trebuie sa il pui la incarcat cand ajunge la 40% si sa il scoti cand ajunge la 80%.
Bineinteles ca este foarte greu sa faci asta si nici nu merita pentru ca daca tu schimbi anual telefonul bateria sigur o sa te gina bine timp de un an indiferent cum il incarci.
Dar daca totusi vrei tu sa fii maxim de atent(a) cu bateria incearca sa nici nu o lasi sa moara dar nici sa nu o lasi cu orele la incarcat.