| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat un nou laptop HP ieri, si am instalat windows 7 pe el.
Nu-mi gaaeste retele wifi, si nici cablul de internet direct(RJ-45) nu-l identifica, tot imi arata X rosu.
Am dat un trobleushoting(nu stiu daca am scris ???????? )si scrie ca nu-s instalate drivere(internet... USB) pe site nu gasesc numai drivere windows 10 si n-am numa 7.
Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Instaleaza pe laptop Aida64, pentru a putea descoperi fiecare componenta in parte (audio, video, placa de retea LAN si Wireless), apoi cauti driverele compatibile pentru acestea.
Daca ti se pare mai simplu, exista utilitare care descopera, in locul tau, driverele compatibile, dar unele vin si la pachet cu virusi (nu le recomand decat daca sunt o sursa sigura).
Mi-e greu sa cred ca nu exista macar o versiune de driver care sa functioneze si pe Windows7.
Te documentezi, apoi cauti solutii.
https://www.aida64.com/downloads
A doua din link e versiune portabila.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Nu stiti, oare service Depanero pot rezolva ei problema, fiind in garantie?

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tine de garantie ce ai tu problema. Trebuie sa iei driverele pentru windows 10. Trebuie sa gasesti drivere pentru windows 10 pe site-ul oficial. Daca gasesti pentru windwows 8 sau 8.1, se potrivesc si alea pentru windows 10.
Dar esti sigur ca stii sa instalezi un windows calumea? sau windowsul tau esti sigur ca este bun? de obicei windows 10 isi ia singur driverele si o face ok. Isi ia automat driverul de net, ma mir ca nu ti-a gasit wifi-ul din prima.
Nu tine de garantie partea de soft.

| dannyel86 a răspuns (pentru Evolution):

Persoana are Windows7 pe un laptop la care se ofera asistenta oficiala doar pentru Windows10. happy
El cauta solutii pentru a gasi drivere pentru Windows7, nimic mai mult. happy

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum ti s-a raspuns, Depanero nu ofera garantie pentru softul instalat.
Cu atat mai mult cu cat tu nu folosesti Windows10, pentru care producatorul iti ofera drivere, ci un alt sistem de operare. Acesta e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi si sa gasesti solutii singur.
Eu zic sa nu renunti si sa folosesti un detector de drivere, cum este DriverBooster.
https://www.iobit.com/en/driver-booster.php
Sper sa ai deja instalat in sistem un antivirus, pentru orice eventualitate.

| Evolution a răspuns (pentru dannyel86):

Aaaa, scuze, am inteles gresit. Am crezut ca a instalat windows 10 laughing)) mersi ca mi-ai spus, atunci imi rectific raspunsul:
------------------------------------------------------------------
In cazul asta eu iti recomand sa nu te complici si sa ii pui windows 10. Eu am avut windows 7 pe un laptop care avea suport de la windows 8 in sus si am gasit pe net un model asemanator si am luat driverele de la el si a fost o mare complicatie si pana la urma am ajuns sa ii pun windows 10 si se misca de 10 ori mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Evolution):

Am gasit driverele pe site-ul oficial HP si am reusit instalare(chiar pe windows 7 si merge laptopul perfect) multumesc de raspunsuri!

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari, probabil ca ai un laptop cu CPU Intel Core gen. a 6-a (ceea ce inseamna ca doar achizitia este noua, modelul nu este chiar nou) pentru ca sa aiba suport oficial de Windows 7.

Daca ai fi dat exact modelul de laptop HP ai fi primit raspunsuri mult mai la obiect.

| serban57 a răspuns:

Pe laptopurile cu procesoare mai noi de skylake, Microsoft a oprit suportul pentru w7 si w8.1. Adică cei putea instala doar mizeria aia de windows 10. Exista tutoriale pe net, dar sunt putin cam complicate. Daca ai habar despre injectarea driverelor si modificarea discului, poti sa faci o încercare. Daca nu, nu ai alta optiune decat sa instalezi w10.